Turkcell CEO'su: Resmi yazı geldikten sonra devam edersek suç işlemiş oluruz

Turkcell CEO'su: Resmi yazı geldikten sonra devam edersek suç işlemiş oluruz
Yayınlanma:
A+ A-
Turkcell CEO'su Murat Erkan, BTK'nin Kılıçdaroğlu'nun gönderdiği SMS'leri yasaklama kararı ile ilgili konuştu. Erkan, "Bize yazı geldikten sonra mesaj atmaya devam edersek suç işlemiş oluruz” dedi.

Artı Gerçek - BTK’nin iletişim operatörlerine resmi yazı göndererek CHP lideri ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun toplu mesajlarını engellemesinin yankıları sürüyor.

Halk TV'den Seyhan Avşar'a konuşan TURKCELL’in CEO’su Murat Erkan, BTK’nin kararı için “Bize yazı geldikten sonra mesaj atmaya devam edersek suç işlemiş oluruz” dedi.

BTK kararına direnmelerinin mümkün olmadığını söyleyen Erkan, “Biz kanunla yönetilen bir şirketiz. BTK bize düzenlemelerle ilgili ne tebliğ ederse, biz onu yapmakla yükümlüyüz. Konu sadece Kemal Kılıçdaroğlu değil. Bir sürü toplu mesajlaşma vardı. Bu dediğiniz anlamda ki tüm mesajlara BTK’nin kararını uyguladık. Sadece biz değil bütün operatörler uyguluyor” ifadelerini kullandı.

‘BU MESAJDA SIKINTI GÖRMEMİŞLER’

Erkan, bu yasak kararına rağmen Bağcılar Belediyesi tarafından “sandık çağrısı içeren ve engelliler sandığa taşıyacaklarını” aktaran mesajın gönderilmesini için de "Demek ki bu mesajla ilgili bir sıkıntı görememişler. Ayrıca sandığa çağırmak, engellilere yardım etmek bir sorun teşkil etmez ki” dedi.

'YASAL DÜZENLEMEYE BAKIYORUZ'

“Düzenleyici bir kurum var. Kanunda diyor ki bu düzenleyici kurumun talimatlarına uymak zorundasın” diyen Erkan, “Bu arada Kemal Kılıçdaroğlu’nun toplu mesajlarını atan biziz. Sonra yazı geldikten sonra mesaj atmaya devam edersek suç işlemiş oluruz. Dün akşam bana gönderilen bir mesaj vardı. Beykoz Belediyesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mitingine çağrı yapmış. O mesajı göndermedik mesela. Biz yasal düzenlemeye bakıyoruz” ifadelerini kullandı.

'TEK BİR HAREKETTEN YÜZDE 3 CEZA UYGULANABİLİR'

Operatörlerin yasağı çiğnemesi halinde BTK’nin yüzde 3’e kadar ceza uygulama yetkisinin olduğunu aktaran Erkan, “Kaba taslak söylüyorum. Turkcell’in geliri 60 milyar. Tek bir hareketten yüzde 3 ceza uygulanabilir” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun vatandaşlara, "Kredi kartı borçlarınızı, devletimizin hazinesi, bankalardan devralacak” şeklinde SMS göndermesinin ardından yasak kararı aldı.

BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu’nun imzasının yer aldığı, “SMS, MMS, aramalara yönelik önemli uyarı” başlıklı yazı bugün tüm GSM operatörlerine 'acil' notuyla gönderildi.

YASAKLANAN MESAJDA NE YAZIYORDU?

"Sevgili vatandaşım, borç harç evini güçlendirmeye çalıştığını biliyorum. İktidara gelir gelmez, bireysel kredi kartı borçlarınız için kesin çözüm üreteceğim. Erdoğan'ın sebep olduğu ekonomik buhran yüzünden birikmiş kredi kartı borçlarınızı, devletimizin hazinesi, bankalardan devralacak.

Kredi kartı borcunuzun faizi tamamen silinecek ve anapara 36 ay taksitlendirilecek. Böylece yüz binlerce vatandaşımız, bu yükün altında ezilmekten kurtulacak, rahat bir nefes alacak, borç batağı yüzünden yuvalar yıkılmayacak.

Unutmayın, 28 Mayıs seçimi, bu ağır borçlardan kurtulma veya ülkede borç batağına saplanma referandumudur!

Vatanını seven sandığa gelsin."

(Kaynak)

Öne Çıkanlar