Yeni bir ittifak kuruluyor

Yeni bir ittifak kuruluyor
Yayınlanma:
A+ A-
Doğru Parti ve Adalet Partisi, Zafer Partisi, Memleket Partisi ve Milli Yol Partisi yeni bir ittifak kuruyor. Doğru Parti Genel Başkanı Rifat Serdaroğlu,”İsmi ‘Cumhuriyet İttifakı’ düşünülüyor. Tayyip Bey’e güle güle’ ittifakı da diyebilirsiniz" dedi.

Artı Gerçek- Doğru Parti Genel Başkanı Rifat Serdaroğlu ve Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz, içerisinde Zafer Partisi, Memleket Partisi ve Milli Yol Partisi’nin de yer alacağı yeni bir ittifak kurmak için çalışma başlattıklarını açıkladı.

Rifat Serdaroğlu ve Vecdet Öz, bugün Doğru Parti Genel Merkezi’nde düzenledikleri basın toplantısında, çalışmalar hakkında bilgi verdi. Vecdet Öz, şunları söyledi:

'ŞU ANDA 4 PARTİ TEMAS HALİNDEYİZ, BİR İTTİFAK OLUŞTURMA GAYRETİ İÇERİSİNDEYİZ'

Bir istişare, dirsek teması içindeyiz birkaç parti. Türkiye’de siyasetin önü tıkalı. Bugün kurulmuş olan ittifaklar buna cevaz verememektedir. Hepimiz demokrat misyondan geliyoruz. Bölünmüşlüğü ortadan kaldırmak için hepimiz bir araya gelelim. Bu ittifak yasası tabii bizler için çok hayırlı oldu, bütün merkez sağı bir araya toparlıyoruz. Çeşitli partilerle de görüşme trafiği arasındayız. Bunlardan bir tanesi Zafer Partisi, biri Memleket Partisi. Şu anda 4 parti temas halindeyiz, bir ittifak oluşturma gayreti içerisindeyiz. Millet İttifakı, dar bir alana sıkışmış, kendi aralarında toplantı yapan, Türkiye’yi kucaklamayan, genişleme ihtimali de olmayan bir ittifak haline geldi. Dolayısıyla çok kırgın, küskün toplumun bir bölümü siyaseten açıkta kalmaktadır, kuracağımız bu ittifak buna cevaz verir hale gelecektir.

Serdaroğlu da yeni ittifaka dair şöyle konuştu:

'OY POTANSİYELİ İLK BAŞTA YÜZDE 20’LER CİVARINDA OLACAKTIR'

“Bizim programımızda, üç dalda ciddi iyileştirmeler yapılacak. Doğru Parti olarak bir yol haritamız var, hep beraber onu geliştirip Türk milletinin emrine sunacağız. Öğretmenlerimiz, yargı ve sağlık mensuplarımız milletvekili maaşına yakın maaş alır hale getirilecek. Bunlar, bir toplumu inşa eden temel güçtür. Zor günler geçiriyoruz, bizler Kuvacılarız bir nevi. Ciddi bir mücadele veriyoruz. Anayasa’mızın ilk 6 maddesine gönülden bağlı, Atatürk ilke ve devrimlerini Türk devletinde yeniden etkin kılacak güzel bir ittifak kuracağız inşallah. Zafer ve Memleket partilerinin haricinde değişik partilerle de temaslar var, bunlardan bir tanesi de Milli Yol Partisi’dir. Hep beraber enine de dikine de bir genişleyeceğiz. Türk milletinin önüne milli bir ittifak, birbiri ile uyum içinde olan, kavgalı olmayan güzel bir ittifak koyacağız. Tahmin ediyorum ki bunun oy potansiyeli ilk başta yüzde 20’ler civarında olacaktır. Bu işi iyi bilen insanlarız hepimiz.

'MİLLİ BİR İTTİFAK AMA İSMİ CUMHURİYET İTTİFAKI GİBİ DÜŞÜNÜLÜYOR'

Bir cumhurbaşkanlığı seçimi var ama şu an Türkiye’de cumhurbaşkanlığına bir tane aday olan yok. Tayyip Bey ‘Adayım’ diyor ama asla aday olamaz. Anayasa’mızın 101’inci, 116’ncı maddesi onun aday olmasını engelliyor. Bir tek şart var; altılı ittifakın destek vermesi halinde tekrar aday olabilir şeklinde, ama onda da olamaz tabii. Altılı ittifakın da adayı yok. Birbirlerini sıkıştırıp duruyorlar. Gerçek Atatürkçüleriz biz. Bir insan hem FETÖ’cü hem Atatürkçü hem İhvancı hem Atatürkçü olamaz. Biz bugünkü iktidarın ağababaları ile zamanında mücadele etmişim, ülkeyi onlara bırakmamışız, yine bırakmayacağız. Cumhuriyet sahipsiz değil. Önümüzdeki günlerde bu temaslarımız devam edecek. Milli bir ittifak ama ismi ‘Cumhuriyet İttifakı’ gibi düşünülüyor. Neden net söyleyemiyorum? Çünkü diğer arkadaşlara saygısızlık olsun istemiyorum. Cumhur orada Beştepe’de, Millet de Altılı Masa’da birbirini yiyor. Cumhuriyet de burada olsun diye düşünüyor, başkanım da ben de. ‘Tayyip Bey’e güle güle’ ittifakı da diyebilirsiniz.” (ANKA)