Yeni kabine 7 Haziran'da yemin edecek: Meclis başkanı da belli olacak

Yeni kabine 7 Haziran'da yemin edecek: Meclis başkanı da belli olacak
Yayınlanma:
A+ A-
Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimi sonrası açıklanan yeni kabine 7 Haziran'da Meclis Genel Kurulu'nda yemin edecek. Yeni haftanın Meclis mesaisinde Meclis başkanı da belli olacak.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 3 Haziran'da açıkladığı yeni kabinede yer alan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve 17 bakan, 7 Haziran'da toplanacak Meclis Genel Kurulu'nda yemin edecek.

28. dönem milletvekillerinin yemin etmesiyle Meclis'te 1'inci Yasama Yılı başlamış oldu. Meclis Genel Kurulu ise 7 Haziran Çarşamba günü saat 14.00'te toplanacak. Genel Kurul'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı yeni kabine yemin edecek.

MECLİS BAŞKANI SEÇİMİ

Yeni haftada Meclis Başkanı seçim süreci de başlayacak. Meclis Başkanlığı için gösterilecek adaylar, 6 Haziran Salı günü saat 24.00'e kadar Geçici Başkanlık Divanı'na bildirilecek. Genel Kurulda, 7 Haziran Çarşamba günü Meclis'in 30. Başkanı için seçim yapılacak. Başkan seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada 400 oy, üçüncü oylamada ise 301 oy aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye başkan seçilecek.

Şu ana kadar ise yalnızca Yeşil Sol Parti adayını açıkladı. Yeşil Sol Parti, Meclis başkanı adayı olarak Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç'u gösterecek. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar