Yerine kayyım atanan belediye eşbaşkanlarından Kışanak için çağrı: 'Derhal tahliye edilmelidir'

Yerine kayyım atanan belediye eşbaşkanlarından Kışanak için çağrı: 'Derhal tahliye edilmelidir'
Yayınlanma:
A+ A-
Yerine kayyım atanan belediye eşbaşkanları uzun tutukluluk süresi dolmasına rağmen tahliye edilmeyen Gültan Kışanak için çağrı yaptı. Yargılamanın Kürt kadınına yönelik olduğunu söyleyen eşbaşkanlar, "hukuk siyasetin sopası haline gelmiştir" dedi.

Artı Gerçek - Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı olarak seçildiği 2014 yılından iki yıl sonra 25 Ekim 2016’da gözaltına alınıp, 31 Ekim’de tutuklanan Gültan Kışanak hakkında “terör örgütü üyesi olmak” ve “terör örgütü propagandası yapma” iddiasıyla Malatya ve Ankara’da açılan davalar bileştirildi.

Davalar sürerken Kışanak’ın Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) asgari tutukluluk süresi 5 yıl, Terörle Mücadele Kanunu (TMK) kapsamında yargılaması yapılan davalarda ise 7 yıl olarak düzenlenen uzun tutukluluk süresi, 25 Ekim itibariyle son buldu. Kışanak’ın uzun tutukluluk kapsamında tahliye edilmesi için yargılandığı Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’ne avukatları tarafından tahliye edilmesi amacıyla yapılan başvuru ise henüz karara bağlanmadı.

'KIŞANAK SERBEST BIRAKILSIN'

Kışanak’ın tutukluluğunun sürmesine tepki gösteren yerlerine kayyım atanan belediye eşbaşkanları, Kışanak üzerindeki yargı kıskacının sonlanması çağrısında bulundu. Görevden alınan Silvan Belediye Eşbaşkanı Naşide Toprak, Gültan Kışanak’ın 7 yıldır yargılandığını ve bu yargılanmanın kadın başarısı, eşbaşkanlık, Kürt kadının mücadelesine dönük olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Bildiğiniz gibi iktidar 2016’dan bu yana her alanda saldırılarını artırdı. Kadınlara dönük saldırılar bu yılda da artarak sürdü. Gültan Kışanak, Sabahat Tuncel, Ayşe Gökkan gibi isimler üzerinden kadın mücadelesi kriminalize edilmek isteniyor. Biz Kürt kadınları olarak nefesimiz olduğu müddetçe kadın mücadelesini yürütmeye devam edeceğiz. Onların ceza politikası, katliam politikası bizim karşımızda yenilecektir. Gültan Kışanak ve yol arkadaşlarımız bir an önce serbest bırakılmalıdır."

'HUKUKSUZ YAKLAŞIM SON BULSUN'

Görevden alınan Yenişehir Belediye Eşbaşkanı Belgin Diken ise, 2016 yılından bu yana kadın eşbaşkanlara dönük hukuksuz yaklaşımın mevcut olduğunu söyledi. Diken, “Bu süreç içerisinde biz Kürt kadınları, alanlarda olacağız. Tüm halklarımızı irademize sahip çıkmaya ve onlarla birlikte bütün çalışmalarımızı yürüteceğimize inanıyorum. Gültan Kışanak’ın 7 yıl süren hukuksuz yargı süreci devam etmektedir. Cezası bitmesine rağmen halen hukuki yaptırımlar sürüyor. Devletin bu hukuksuz yaklaşımı yalnızca Kışanak’a değil tüm kadın başkanlarımız üzerinde sürmektedir. Bunun son bulmasını istiyoruz” diye belirtti.

'KADINLAR ÜZERİNDEKİ YARGI SOPASI ÇEKİLSİN'

Görevden alınan Sur Belediye Eşbaşkanı Filiz Buluttekin, devletin siyasetçiler üzerinde yaratmış olduğu bu zor aygıtı ve mekanizmayla birlikte rehin tutulduğunu belirterek, mücadelelerini sürdürmeye devam edeceklerini söyledi.

Türkiye’de yasaların dahi uygulanmadığını ifade eden Bismil Belediye Eşbaşkanı Gülşen Özer ise, kadınlar üzerindeki yargı sopasının çekilmesini ve Kışanak şahsında yaratılan hukuksuzluğun son bulmasını istedi.

'HUKUK UYGULANMALI'

Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Semira Nergiz de, Gültan Kışanak’ın azami tutukluluk süresinin dolduğunu belirterek, şunları söyledi: “Mahkeme buna rağmen bırakmıyor. Biz öyle bir düzendeyiz ki ne Türkiye kanunları ne de uluslararası hukuka göre hareket edilmiyor. Hukuka bağlı bir devlet, hukukun gereğini yerine getirmelidir. Ama bugün bu hukuk siyasetin sopası haline gelmiştir. Öyle hareket ediyor. Hukuk uygulanarak Gültan Kışanak tahliye edilmelidir.” (MA)

Öne Çıkanlar