Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Akın'dan deprem bölgesinde iktidara sert tepki: Rançtı, yalancı, talancı

Yayınlanma:
A+ A-
Depremin vurduğu Malatya'yı ziyaret eden Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Akın, deprem için toplanan paraların nereye gittiğini sordu ve iktidarı sert bir dille eleştirdi: "AKP yukarıdan aşağıya tamamen rantçı, talancı, yalancı bir siyasetin uygulaması içinde.”

Yusuf DURDU


MALATYA - Deprem bölgesinde ziyaretlerini sürdüren Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, partisinin Malatya İl Teşkilatında basın açıklaması yaptı. Akın, “Adıyaman’da ve Malatya’da gördüğümüz manzara vicdanları sızlatan, acılarla dolu bir manzara. İnsanlarımızı inanılmaz bir çaresizlik içerisinde bırakan süreci çok yakından izlemiş oldu. Depremin üzerinden yedi ay geçmesine, bu iktidarın yüksek vaatlerine rağmen şu anda deprem bölgesinde insanları tatmin eden en ufak bir şey yapılmadığına tanık olduk ve gözlemledik" dedi.

'VERGİLER VE TOPLANAN PARALAR NEREYE GİTTİ?'

Deprem bölgesinde sadece barınma sorununa değil; ekonomik, sosyal ve toplumsal sorunlarla ilgili de çalışma yapılması gerektiğini dile getiren Akın, "Maalesef biraz çadır biraz da konteyner vererek insanların sorunlarını çözdüğünü zanneden iktidar, insanlar karşısında sahte, yalan ve aynı zamanda talan siyasetinin devamını yapmaya çalışıyor. Bugüne kadar depremle ilgili toplanan vergiler ve dayanışma paraları nereye gitti? İnsanlarımıza dönmeyen paraların nereye gittiğini buradan bir kez daha soruyoruz. Bizim gördüğümüz şudur: AKP yukarıdan aşağıya tamamen rantçı, talancı, yalancı bir siyasetin uygulaması içindedir" diye konuştu.

whatsapp-image-2023-09-19-at-16-24-29.jpeg

'45 BİN BİNA YIKILMAYI BEKLİYOR'

Malatya’da yıkılmayı bekleyen 45 bin bina olduğu bilgisini aldıklarını vurgulayan Akın, "Bu aynı zamanda Malatya halkının özellikle asbest tehlikesi karşısında hayatlarını riske sokacak bir sürecin habercisi gözüküyor. Buradan uyarıyoruz. Bu 45 bin konutun özellikle yıkımı sırasında insanlarımızın hayatını, sağlığını ve geleceğini karartmaya kimsenin hakkı yoktur. Bir devlet, yurttaşlarını en sağlıklı koşullarda barındırmakla sorumludur. Bu onun anayasal görevi ve sorumluluğudur. Yurttaşlarımızın da bu hakkı aramak gibi bir görevi ve sorumluluğu vardır. Devleti yönetenlerden umudumuz olmadığı için, halkımızın duyarlılığına güvenerek, onların örgütlü mücadelesiyle bu sürecin başarılacağına inanıyoruz” dedi.

'SORUNLARI MECLİS'E TAŞIYACAĞIZ'

Deprem bölgesindeki sorunları Meclis'e taşıyacaklarını aktaran Akın, şöyle devam etti:

“Yeşil Sol Parti olarak bütün bu süreci olması gerektiği gibi devletten talep etmeye sonuna kadar varız. Sözümüzü Meclis'te, sokakta her yerde söylemeye devam edeceğiz. Halkımızın taleplerini yüksek bir şekilde dillendirmekten her zaman kendimize sorumluluk çıkaracız. Ancak bir başka gerçek; sorun sahibi olan insanlarımızın da azıcık sesini çıkarmasına, sözünü söylemesine, birlikte olmasına ihtiyaç var. Malatya halkının bu sessizliğinden devleti yönetenlerin sanki her şey normalmiş gibi anlıyor. Oysa halkımız kendi içinde çaresiz bir şekilde Malatya’yı terk ederek çözüm bulmaya veya çadırda kalma koşullarını iyileştirmeye, konteyner bulmaya çalışıyor."

'ÜRETİCİ ZOR DURUMDA'

Malatya'da kayısı, Adıyaman’da tütün ve üzüm üreticilerinin çok zor durumda olduğunu anlatan Akın, "Sadece yaşamlarını korumaya çalışmıyorlar aynı zamanda devam ettirmeye çalışıyorlar. Ama ürünlerini fırsatçı sermaye grupları peşkeş çekerek almak istiyor. Çünkü ürünleri koyabilecekleri bir depo ya da değerlendirebilecekleri bir yer yok. Biz, olağanüstü toplanmayan bu Meclis'te deprem sorunlarını sürekli gündeme getireceğiz. Vekillerimiz, halkımız ve örgütümüzle beraber bunun takipçisi olacağız. Sonuna kadar bunu sürdürmekte kararlıyız” diye konuştu. (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar