Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Akın depremin vurduğu Malatya'da: Deprem vergileri ve yardımların nereye gittiği meçhul

Yayınlanma:
A+ A-
Yeşil Sol Parti deprem bölgesinde ziyaretlerini sürdürüyor. Malatya'da ziyaretlerde bulunan Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, "Deprem nedeniyle toplanan paralar ve verilen vergilerin nereye gittiği meçhul çünkü halka gitmediği kesin" dedi.

Yusuf DURDU


MALATYA - Maraş'ta 6 Şubat'ta meydana gelen 7.8 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler 11 ilde resmi açıklamalara göre 50 binde fazla insanın ölümüme ve büyük yıkıma neden oldu. Depremin üzerinden yedi ay geçmesine rağmen deprem bölgesinde sorunlar çözülemedi.

Dün Adıyaman'ı ziyaret eden Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın ve beraberindeki heyet bugün de Malatya'da incelemelerde bulunuyor.

'DEPREM SANKİ DÜN OLMUŞ GİBİ ÇALIŞMALAR YENİ BAŞLAMIŞ'

İlk olarak depremde yerle bir olan Bakırcılar Çarşısı'nı ziyaret eden ve çalışmalar hakkında bilgi alan Akın, "Bakanlığın atmış olduğu temel arkada gözüküyor. Deprem karşısında nasıl bir siyaset kurduklarının ve nasıl iş yaptıklarının en somut örneklerinden birisi burası. Depremin üzerinden yedi ay geçmesine rağmen çalışmalar, sanki deprem daha dün olmuş gibi yeni başlamış gözüküyor. 'Bir yıl içerisinde deprem mağdurlarının yarasını saracağız. Onlara konut vereceğiz ve herkes rahata kavuşacak' diyen iktidarın manzarası işte burada gözüküyor. Gerçek burada" diye konuştu.

whatsapp-image-2023-09-19-at-13-46-44.jpeg

'ASBEST NEDENİYLE HALK CİDDİ RİSK ALTINDA'

Yıkım ve enkaz kaldırma çalışmaları nedeniyle oluşan asbest tehlikesine dikkat çeken Akın, "Yıkım esnasında, şehirde kalan ve yaşamlarını devam ettiren insanlarımızın da hayatlarının asbest tehlikesiyle çok ciddi bir risk altında olduğunu bir kez daha söylemek istiyorum. Yeni başlayan yıkımlarla Malatya halkı tehlike ve risk altında bulunuyor" dedi.

'TOPLANAN PARALAR HALKA GİTMEDİ'

Deprem nedeniyle toplanan yardımların ve vergilerin nereye gittiğini soran Akın, "Buradan bir kez daha söylemek istiyoruz; deprem nedeniyle toplanan paralar ve verilen vergilerin nereye gittiği meçhul çünkü halka gitmediği kesin. Şu anda halkımıza herhangi bir dönüşü söz konusu değil. Deprem mağdurları hiçbir hakkını talep edemiyor. Adıyaman ve Malatya’da gördüğümüz manzara ile Maraş ve Hatay’da göreceğimiz manzara da muhtemeldir ki aynı olacaktır" diye konuştu.

'İNSANLARIMIZ BİR AVUÇ TÜCCARIN İNSAFINA TERK EDİLMİŞ'

Deprem bölgesindeki incelemelerinin ardından rapor hazırlayacaklarını anlatan Akın, "Adıyaman’da yaşadığımız bir durumu ifade etmek isterim. İnsanlarımız çadırda, konteynerde kalıyorlar ama kendi hayatlarını sürdürmek için istedikleri ürünlerini toplayıp satabilecekleri bir durum olmadığı gibi resmen bir avuç tüccarın insafına bırakılmış durumdalar.

Ürünlerini sağlıklı bir şekilde satamıyorlar, hayvanlarına bakamıyorlar. Dolayısıyla deprem sadece yıkımla ortaya çıkan bir durum değil. Hayatlarını sürdüremez hale gelmiş binlerce insanımız risk ve tehlike altında. Gelen kış da bu sorunların en önemlilerinden bir tanesi. Bir an önce depremle ilgili çalışmaların yapılması gerekiyor" diye konuştu.

whatsapp-image-2023-09-19-at-13-46-44-1.jpeg

'ÖRTBAS ETMEYİN, ÇÖZÜM ÜRETİN'

Sorunların çözümü için iktidara seslenen Akın, "Malatya Valisi, kaymakamlar ve yetkililer de bu meseleyi örtbas etmeye çalışmasınlar. Gerçek burada. Bu gerçeği görüp, çözüm üretsinler. Biz bu durumun sokakta, Meclis'te ve her yerde takipçisi olacağız. Halkın yaralarının sarılması için birlikte ve dayanışma içerisinde olacağız” dedi.

whatsapp-image-2023-09-19-at-13-46-43-1.jpeg

ESNAF ÇALIŞMA YAPILMAMASINDAN ŞİKAYETÇİ OLDU

Akın ve beraberindeki heyet daha sonra depremde büyük yıkıma uğrayan Yeşilyurt ilçesine bağlı Çavuşoğlu Mahallesi’nde incelemede bulundu. Esnaf, Malatya’da deprem sonrası herhangi bir çalışma olmamasından şikayet etti. Akın, “Meclis'i olağanüstü toplantıya çağırdık. 'Bu sorun, hepimizin sorunudur. Gelin konuşalım ve çözüm üretelim' dedik ama maalesef bir cevap alamadık. O yüzden biz gidiyoruz, direkt esnafla ve halkımızla buluşuyoruz" diye konuştu.

EĞİTİM SEN VE İHD'YE ZİYARET

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Akın, daha sonra beraberindeki heyetle birlikte Eğitim Sen ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Malatya Şubelerini ziyaret etti. (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar