Yeşil Sol Parti Hakkari vekilleri mazbatalarını aldı

Yeşil Sol Parti Hakkari vekilleri mazbatalarını aldı
Yayınlanma:
A+ A-
14 Mayıs’ta gerçekleşen milletvekilliği seçimlerinde Hakkari'de yüzde 62.45’lik oy oranıyla seçilen Yeşil Sol Parti’nin üç milletvekilinin mazbatası verildi.

Artı Gerçek - 14 Mayıs'ta yapılan Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'nde Hakkari'de Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), 95 bin 810 oyla yüzde 62,45; AKP, 31 bin 644 oyla yüzde 20,23; CHP, 11 bin 86 oyla yüzde 7,25 aldı.

Bu sonuçla Yeşil Sol Parti, üç milletvekilinin üçünü de alırken, AKP'liler tarafından sandık sonuçlarına dair üst üste yaptığı itiraz başvuruları reddedildi. Tüm itirazların reddedilmesinin ardından Yeşil Sol Parti Hakkari üç vekilliği de aldı. Ardından Hakkari'de vekiller bugün mazbatalarını aldı.

Mazbata alma işlemine Yeşil Sol Parti milletvekili Vezir Coşkun Parlak Antalya’da seçim çalışmalarında olduğu için yerine HDP Hakkari İl Eşbaşkanı Hümeyra Armut alırken Öznür Bartın ve Onur Düşünmez ‘in mazbataları ise Hakkari Valiliğinde bulunan geçici Hakkari adliyesinden aldı.

‘OYUN VE HİLELERİ TUTMADI’

Alınan mazbatalarına ardından konuşan Yeşil Sol Parti Hakkari milletvekili Öznur Bartın, “14 Mayıs seçimlerinde halk Colemêrg'te iradesini göstermiş ve vekillerini sahiplendi” dedi.

Bartın, “Her alanda çalışan emekçi kadınlar, genç arkadaşlarımız, kanaat önderleri ve STK her anlamda bize destek sunan değerli halkımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Her türlü baskıya rağmen bir dönemden bahsederken şunu söyleyebiliriz ki, irade kırmaya, türlü oyunlar sergilemeye çalıştılar senaryolar çizdiler ama oyunları da, hileleri de tutmadı halkın iradesi yine bu zaferi elde etti. Bugün mazbataları alarak halkımıza takdim ediyoruz. Herkese emeklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Ayrıca dünden bugüne yapılan siyasi soykırımlar hepinizin de tanık olduğu gibi seçim sürecinden önce veya hemen sonrasında yine halkın iradesini kırmaya dönük operasyonlar olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu tür yaklaşımlarla, hileler ve oyunlarla yıldırma politikalarıyla asla bizimle baş edemeyeceklerini buradan bir kez daha beyan ediyoruz. Gözaltına alına arkadaşlarımızın biran önce bırakılmalarını talep ediyoruz” diye konuştu.

‘OPERASYONLAR COLEMÊRG HALKINI KORKUTAMAZ’

Ardından konuşan milletvekili Onur Düşünmez, Hakkari'de tüm halkın takdiriyle 3-0 yaptıklarını vurgulayarak halkın desteğini hatırlatıp, teşekkür etti.

Düşünmez, “Elimizden galibiyetimizi almaya çalıştılar ancak başarılı olamadılar. Sonuç göründüğü gibi 3-0 aldık. Bugün sabah saatlerinde bir siyasi soykırım operasyonu ile karşılaştık siyasi gerekçelerle ve içi boş dosyalarla gözaltına alındılar ve hala da ifade işlemleri devam eden arkadaşlarımız var. Bu yönüyle bizi yıldırmaya çalışacaklarını düşünüyorlar Hakkari halkı her zaman iradesine sahip çıktı bugün de çıktı. 28 Mayıs'ta yapılacak olan seçimde de iradesine sahip çıkacaktır. Siyasi soykırım operasyonları Hakkari halkını korkutacak şeyler değildir. Bunu devreye sokan akıl bunu bilsin ki Hakkari halkı bugüne kadar korkmadı bundan sonra da korkmayacaktır. 28 Mayıs'ta faşizme karşı büyük bir mücadele bizi bekliyor bu sınavda da Hakkari hakkı alnın akıyla çıkacaktır. Biz faşizmi yeneceğiz bunu da buradan bir kez daha belirtmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Mazbatalar alındıktan sonra milletvekilleri partililerle birlikte alkışlar eşliğinde HDP İl Örgütü’nün bulunduğu alana yürüdü. (MA)

Öne Çıkanlar