YSK Başkanı Ahmet Yener: Dört partinin altı itirazı kabul edildi, dört yerde seçim yenilenecek

YSK Başkanı Ahmet Yener: Dört partinin altı itirazı kabul edildi, dört yerde seçim yenilenecek
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, AKP'nin iki, CHP ve MHP'nin bir, DEM Parti'nin de iki seçim bölgesinde yaptıkları itirazların kabul edildiğini söyledi. Yener, dört bölgede seçimlerin yeniden yapılacağını belirtti.

Artı Gerçek - Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, 31 Mart'taki Mahalli İdareler Genel Seçimleri sonuçlarına itiraz sürecini YSK'de takip eden basın mensuplarıyla bayramlaştı.

Siyasi partilerin bazı seçim bölgeleri için yaptıkları itirazlara ilişkin açıklama yapan Yener, dün itibarıyla olağan itiraz sürecinin sona erdiğini, olağanüstü itiraz sürecinin de 14 Nisan Pazar günü tamamlanacağını belirtti.

'SÜREÇ NORMAL SEYRİNDE İLERLİYOR'

2019 seçimlerindeki itiraz süreci ile 2024 seçimlerindeki itiraz süreci arasında çok fazla fark olmadığını söyleyen Yener, "Belki iller bazında farklılıklar olabilir. 2019'da itirazın hiç gelmediği ya da çok az geldiği illerden, bu dönem daha fazla gelmiş olabilir. Şu ana kadar süreç normal seyrinde devam ediyor" diye konuştu.

'DÖRT PARTİNİN ALTI İTİRAZI KABUL EDİLDİ'

Siyasi partilerin bulunduğu itirazların sonuçlarına ilişkin bilgiler veren Yener, "Bu süreçte tüm siyasi partilerimizin itirazlarından kabul olanlar da var, ret olanlar da var. AK Parti'nin iki yerde itirazları kabul edildi. Aynı şekilde CHP'nin bir yerdeki itirazı kabul edildi. MHP'nin bir yerde, DEM Parti'nin de iki yerde kurulumuza intikal eden itirazları kabul edildi. Süreç devam ediyor. Bugün de saat 14.00'te kurulumuz toplanacak. Bayram sürecinde de diğer günlerde de öğleden sonra toplantılarımız devam edecek" ifadelerini kullandı.

OLAĞANÜSTÜ İTİRAZLAR

Yener, seçimlerle ilgili olağanüstü itiraz koşullarının yasada yer aldığına işaret ederek, "Siyasi partilerimizin genel merkezleri, bizim vermiş olduğumuz kararların, yasanın öngördüğü koşullarda tekrar incelenmesini talep ediyorlar. Bizlerin vermiş olduğu kararların tekrar gözden geçirilmesi talep ediliyor" dedi.

Dünya Seçim Organları Birliğinin (A-WEB) YSK'yi "En İyi Uygulamalar ve Girişimler" alanında ödüle layık görmesini değerlendiren Yener, ödülün 2023'teki seçimler ile daha önce gerçekleşen seçim sürecine ilişkin gönderdikleri sunumların değerlendirilmesi neticesinde verildiğini belirtti. Yener, "Bu sadece bizim dönemimizdeki kurumun faaliyetleriyle ilgili değil. 1950'den beri devam eden süreçte ülkemiz YSK'nin gerçekleştirmiş olduğu seçimlerdeki başarısının ödüllendirilmesi, taçlandırılması diye nitelendirebiliriz" dedi.

DÖRT YERDE SEÇİM YENİLENECEK

Öte yandan Yener, yapılan itirazın kabul edilmesi nedeniyle Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesi, Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesi, Edirne'de bir belde ve Sivas'taki bir seçim bölgesinde seçimlerin yeniden yapılacağını belirterek seçimlerin, seçim takvimi çerçevesinde 2 Haziran'da gerçekleşeceğini ifade etti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar