Zeybekçi'ye düğün salonu bulundu

Zeybekçi'ye düğün salonu bulundu
AKP, Almanya ile Türkiye arasında kriz yaratan referandum kampanyasındaki mekan sorununu Türkiyelilerin salonlarına yönelerek çözüyor.  POLİTİKA- Almanya'da...

AKP, Almanya ile Türkiye arasında kriz yaratan referandum kampanyasındaki mekan sorununu Türkiyelilerin salonlarına yönelerek çözüyor. 

POLİTİKA- Almanya'da yapacakları referandum kampanyası etkinlikleri belediyeler tarafından iptal edilen bakanlardan Nihat Zeybekçi için Köln'de bir düğün salonu ayarlandı.

Almanya'nın  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'nin yapacakları etkinliklere izin vermemesi iki ülke arasında diplomatik krize neden oldu. Zeybekçi'nin Köln'ün Porz semtinde belediyenin toplantı salonunda Türklerle yapacağı toplantı belediye tarafından ‘otoparkın yetersizliği' gerekçesiyle iptal edilmişti.

Türkiye ve Almanya'nın karşılıklı büyükelçilerini çağırarak nota verirken Zeybekçi için Köln'de konuşma yapacağı yeni bir yer bulundu. Frechen semtindeki Golden Palast adlı düğün salonuna 5 Mart için rezervasyon yapıldı. Telefonla ulaştığımız düğün salonu yetkilileri, "Eğer bir iptal durumu olmazsa pazar günü saat 18.30'da Zeybekçi toplantıyı gerçekleştirecek" dedi.

ZEYBEKÇİ: PAZAR GÜNÜ GİDİYORUM

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Almanya'nın Köln şehrinde yapacağı toplantıya izin verilmemesini değerlendirirken, "Pazar günü Almanya'ya gideceğim. Onların iptal ettiği Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'yle (UETD) toplantısı. İzin vermiyorlar. Kahvehane kahvehane dolaşırım orada. Ev ev dolaşırım Almanya'da, bunu bilsinler. Vatandaşlarımızla buluşuruz biz, hiç merak etmesinler" dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile birlikte Denizli'nin Tavas İlçesi'nde temel atma törenine katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Onlar neden rahatsız oluyor biliyor musunuz? Şimdi Almanya'ya gideceğiz pazar günü. Bizim oradaki etkinliklerimizi toplantılarımızı iptal ediyorlarmış. Sebep başka. Sen dünyanın en büyük havaalanını İstanbul'a yaparsan, sen Asya, Avrupa ve Afrika'daki bütün hava trafiğinin merkezini İstanbul haline getirirsen, oradaki bazı merkezler artık merkez olamaz hale gelirse, sen de bunlara razı olacaksın. ‘Yari güzel olanın başı beladan kurtulmaz' derler. Bizim yerimiz güzel, Türkiyemiz güzel. Biz de işimize bakacağız" dedi.

Pazar günü Almanya'da gideceğini söyleyen Zeybekci, "Pazar günü ben gideceğim. Bana emrolunan sefere çıkmak, zafer Allah'ındır diyoruz. Almanya'ya gidip Denizlim Derneği'yle Özay Gönlüm'ü anma etkinliği yapacağız. İkincisi de Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'yle (UETD) geniş bir katılımla bir araya geleceğiz. Onların iptal ettiği UETD toplantısı. Ama biz baktık, gördük izin vermiyorlar; kahvehane kahvehane dolaşırım orada. Ev ev dolaşırım Almanya'da bunu bilsinler. Vatandaşlarımızla buluşuruz biz, hiç merak etmesinler. Leverkusen'e gidiyoruz. Hannover'e de gidiyoruz. Rabbim bu milletin başını eğdirmesin" diye konuştu.

Zeybekci, Valilik ziyareti sırasında da kendisine aynı sorunun yöneltilmesi üzerine, "Almanya'dan kendisine yakışanı yapmasını bekliyoruz. Bu konuda Almanya'dan sorunun çözümü için talepte bulanacağımızı beklemesinler. İyi niyetle, akılla sorunun çözülebileceğine inanıyorum. Alman makamlarından bununla ilgili destek almak yakışık olmaz. Biz bu pozisyonda hiç olmadık. Bunun yapılamayacak olmasının da Almanya'ya yakışmayacağını düşünüyorum. Bu sefere gideceğiz. Salon olmasa da yolda buluşacağız, parkta buluşacağız. Lokellerde, evlerinde buluşacağız. Sınır fiziken çizilebilir ama gönüllerde çizilemez. Ben sorunun çözümü ile ilgili olumlu bakışımı sürdürmeye devam edeceğim" dedi.

 

Öne Çıkanlar