1 gramıyla bile beyne iyi gelen baharat - Yoğurtla yenilebiliyor

1 gramıyla bile beyne iyi gelen baharat - Yoğurtla yenilebiliyor
Yayınlanma:
A+ A-
Beyin sağlığına iyi gelen harika bir baharattan bahsedeceğiz. Bu baharat hem beyni güçlendiriyor hem kansere karşı tam koruma sağlıyor.

Safran mucizeleriyle şaşırtıyor. CNN Türk'te aktarılan habere göre; Hayvan çalışmaları safranın demans ve hafıza kaybına karşı güçlü bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Safran özü verilen yaşlı farelerde öğrenme kapasitesi ve hafızada iyileşmeler gözlenmiştir.


Buna ek olarak yetişkin farelerde safran asetilkolini yıkan asetilkolintransferaz enzimini engellemektedir. Bilişsel faydaları Alzheimer hastalarında görülmüştür. Yapılan klinik bir çalışmada hafif ve orta dereceli Alzheimer hastalarında geleneksel olarak kullanılan Alzheimer ilacı kadar yararlı olduğu gösterilmiştir.

saffron-2835249-960-720-001.jpg

SAFRAN NASIL TÜKETİLİR?

  1. Et, tavuk ve balık yemeklerinde kullanılır, bunun yanı sıra pilavlarda, sebze yemeklerinde ve unlu mamullerde renklendirici olarak da kullanılır.
  2. Sütlü tatlılarda da sıkça kullanılır.
  3. Altın rengiyle Safranlı Pilav, Osmanlı mutfağından günümüze dek gelmiş bir lezzettir.

YOĞURTLA TÜKETEBİLİRSİNİZ

Bir tutam safranı yoğurtla karıştırıp tüketebilirsiniz. Safran yoğurtla karıştırılıp tüketildiğinde beyni güçlendirmektedir.

DEPRESYONU ÖNLEDİĞİ İDDİA EDİLDİ

Çin haber ajansı Xinhua'daki habere göre, Avustralya'da yapılan bir araştırmada, dünyanın en pahalı bitkilerinden safranın farmasötik antidepresanlarla kullanıldığında depresyon tedavisinde olumlu etki yapabileceği sonucuna ulaşıldı.

SAFRAN ÇAYINI KİMLER KULLANAMAZ?

Safran çayının, hamilelik ve emzirme dönemlerindeki kadınlar tarafından kullanılması tavsiye edilmez. Astım hastalarının üzerinde alerjik etki yaratabildiği hakkında bilgiler bulunmaktadır.

SAFRAN'IN SAKİNLEŞTİRİCİ ÖZELLİKLERİ BULUNUYOR

Alzheimer'de kullanılıyor, içildiğinde Alzheimer'in ilerlemesini durduruyor. Kanserde kullanılıyor hücre yenileme özelliğinden dolayı, sakinleştirici, sinirleri yatıştırıcı, uykusuzluğa iyi gelir, metabolizmayı hızlandırır, vücut direncini artırır.

SAFRANLI PİLAV NASIL YAPILIR?

Gerekli malzemeler;

2 su bardağı pirinç
3 yemek kaşığı tereyağı
2 adet kuru soğan
1 yemek kaşığı safran
3 su bardağı su
Tuz, karabiber

Safranlı pilavın tarifi;

Pirinci, ılık ve tuzlu suda 1 saat bekletin. Suyunu süzüp, yıkayın. Süzgeçte bırakın.

Tencerede yağı eritin. Soğanları dörde bölüp, elma dilimi gibi kesin. Yağda pembeleştirin. Pirinçleri ilave edin. 5 dakika kavurun. Su ile birlikte tuzu ve safranı atın ve karıştırın. Kısık ateşte, suyunu çekene kadar pişirin. Ocaktan alın. 10 dakika, kapağı kapalı olarak dinlendirdikten sonra, servis yapın.

Öne Çıkanlar