Koronada yeni dalga endişesi: Maske yine gündemde

Koronada yeni dalga endişesi: Maske yine gündemde
Yayınlanma:
A+ A-
Korona virüsünde yeni bir alt varyant türü tespit edildi. BA.6 adlı yeni tür virüsün yeni bir salgın dalgasına yol açmasından endişe ediliyor. Bazı bilim insanlarından "Bir kez daha maske takma zamanı gelmiş gibi görünüyor" açıklaması geldi.

Artı Gerçek - Dünya çapında iki yıldan uzun süre hayatı felç eden korona virüsü salgını yeniden gündeme geldi. Bilim insanları, 'çok sayıda yeni mutasyon' içeren bir varyant tespit ettikten sonra yeni bir küresel Covid-19 dalgası hakkında alarm verdi.

İKİ ÜLKEDE TESPİT EDİLDİ

Resmi bir adı olmayan ancak BA.6 olarak adlandırılan Covid-19’un yeni alt varyantı şu ana kadar sadece iki ülkede, Danimarka ve İsrail'de tespit edildi. Ancak, BA.6’nın aşıların hedef aldığı virüs parçası olan başak proteini üzerinde sahip olduğu mutasyon sayısı nedeniyle araştırmacılar tarafından dikkatle izleniyor.

NTV'den Ayşegül Engür'ün haberine göre, bilim insanları BA.6’nın atasal türü olan Omicron'dan yeterince farklı görünecek şekilde evrimleşirse aşıların daha az etkili olmasına neden olabileceği konusunda uyardı.

ABD'DE BİR HAFTADA 10 BİN KİŞİ HASTANELİK OLDU

Covid-19 nedeniyle hastaneye yatışlar ABD’de bir hafta içinde yüzde 14 artarak 10 bin 320'ye ulaştı. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) bu sonbaharda takviye aşıların kullanıma sunulmasını önerdi, ancak bu aşılar yeni türlerden ziyade yılın başlarında sorun yaratan XBB varyantlarına odaklanıyor.

Ancak, bu aşamada, bilimsel olarak EG.5 olarak bilinen Eris'ten farklı olan yeni keşfedilen varyantın, atası Omicron da dahil olmak üzere diğerlerinden daha fazla tehlike oluşturduğuna dair herhangi bir işaret bulunmuyor. BA.6’nın etkili bir şekilde yayılmayı başarıp başaramayacağı ya da diğer birçok ağır mutasyona uğramış varyant gibi sönümlenip sönmeyeceği belirsizliğini koruyor.

BA.6’nın şu ana kadar üç vakası tespit edildi, ancak uzmanlar bunun buzdağının sadece görünen kısmı olduğunu, çünkü teşhis edilen Covid-19 enfeksiyonlarının sadece bir kısmının varyantlar için kontrol edildiğini vurguladı.

'YENİDEN MASKE TAKMA ZAMANI GELDİ'

İngiltere’de yer alan Oxford Üniversitesi'nden Dr. Trisha Greenhalgh konuyla ilgili yaptığı sosyal medya paylaşımında, 'Bir kez daha maske takma zamanı gelmiş gibi görünüyor” ifadelerini kullandı.

ABD’nin California eyaletinde yer alan Scripps Research'te doktor olan Dr. Eric Topol, “'İsrail ve Danimarka'da ortaya çıkan ve başak proteininde 30'dan fazla mutasyon içeren bu SARS-CoV-2 (Covid-19) varyantına dikkat edin.” uyarısında bulundu.

İngiltere’de yer alan Leeds Üniversitesi'nde bulaşıcı hastalıklar uzmanı olan Profesör Stephen Griffin, BA.6’nın varyantın “corona virüsün genetik yapısında çok daha büyük bir değişikliği temsil ettiğini' ve 2021'in sonlarında Omicron'un "ilk ortaya çıkışını anımsattığını" söyledi.

Öne Çıkanlar