Koronanın yeni varyantı 'BA.2.86' İngiltere'de ilk kez tespit edildi: 4 ülkeye yayıldı

Koronanın yeni varyantı 'BA.2.86' İngiltere'de ilk kez tespit edildi: 4 ülkeye yayıldı
Yayınlanma:
A+ A-
Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA), korona virüsünün yeni varyantı 'BA.2.86'nın İngiltere'de de tespit edildiğini duyurdu. İlk olarak İsrail'de ortaya çıkan varyant daha sonra Danimarka ve ABD'de görülmüştü.

Artı Gerçek - Korona virüsünün yeni varyantı 'BA.2.86' yayılmaya devam ediyor. İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA), virüsün, İsrail ve Danimarka'dan sonra İngiltere'de de görüldüğünü açıkladı.

UKHSA'dan yapılan açıklamada, Omicron varyantının alt türü olarak ortaya çıkan yeni varyantın, yakın zamanda seyahat geçmişi olmamış bir kişide görüldüğü belirtildi.

Açıklamada, BA.2.86'nın halihazırda bulunan varyantlar ile Omicron'a genomik olarak daha uzak olduğu ve daha yüksek sayıda mutasyon geçirdiği ifade edildi.

SEYAHAT GEÇMİŞİ OLMAMASI ÜLKE İÇİNDEKİ BULAŞMAYA İŞARET EDİYOR

Seyahat geçmişi olmayan bir kişide bu virüsün görülmesinin ülke içindeki bulaşmaya işaret ettiği belirtilen açıklamada, henüz yeni varyantın özellikleri ve ciddiyeti üzerine yeterli veri bulunmadığı kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen UKHSA Başkan Yardımcısı Meera Chand, "Birleşik Krallık'ta teyit edilmiş bir vaka var. UKHSA şu anda ayrıntılı bir değerlendirme yapmakta ve zamanı geldiğinde daha fazla bilgi sağlayacaktır. UKHSA durumu yakından izlemeye devam edecek ve analiz sonuçlarını mevcut olduklarında yayınlayacaktır" dedi.

DSÖ: GÖZLEM ALTINDAKİ VARYANT

Dünya Sağlık Örgütü dün yaptığı açıklamada adı BA.2.86 olarak açıklanan varyantın durumunu taşıdığı çok sayıda mutasyon nedeniyle 'gözlem altındaki varyant' olarak güncellemişti.

Henüz birkaç ülkeden raporlar iletildiğini belirten DSÖ, şu anda 'izlenmesi gereken' kategorisinde 3, 'gözlem altındaki' kategorisinde ise 7 varyant bulunduğunu da ifade etmişti. (AA)

Öne Çıkanlar