Pfizer CEO'su açıkladı: Birkaç ay içinde normale döneceğiz

Pfizer CEO'su açıkladı: Birkaç ay içinde normale döneceğiz
Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Ocak 2022 03:54
A+ A-
Pfizer CEO'su Albert Bourla, üzerinde çalıştıkları Omicron aşısına dair yaptığı açıklamada dünyanın birkaç ay içinde neredeyse normale dönmesini beklediğini söyledi.

Biontech aşısını geliştiren Pfizer CEO'su Albert Bourla, yeni röportajında dünyanın birkaç ay içinde neredeyse normale dönmesini beklediğini belirtti. Üzerinde çalıştıkları yeni kapsayıcı aşı için "Omicron'u kapsayan ve diğer varyantları unutmayan bir aşı oluşturup oluşturamayacağımızı görmek istiyoruz. Ve tamamen farklı bir şey çıkmazsa bu bir çözüm olabilir" ifadelerini kullandı.

Pfizer CEO'su Albert Bourla, pandeminin ne zaman biteceğine dair görüşlerini paylaştı. Bourla İsrail televizyonuyla yaptığı röportajında dünyanın birkaç ay içinde neredeyse normale dönmesini beklediğini belirtti.

TÜM VARYANTLARI KAPSAYACAK BİR AŞI

Söz konusu röportajda aşılar ile ilgili de konuşan Bourla, şirketin tüm koronavirüs varyantlarını kapsayan bir aşı üretmeyi planlandığını duyurdu.

Bourla, bugüne kadarki diğer varyantların aksine, sadece Omicron’un aşılar tarafından sağlanan enfeksiyona karşı korumayı atlayabildiğini, ancak aşılamanın hastaneye kaldırılmayı önlemede etkili olmaya devam ettiğini söyledi.

Bourla, "Omicron'u kapsayan ve diğer varyantları unutmayan bir aşı oluşturup oluşturamayacağımızı görmek istiyoruz. Ve tamamen farklı bir şey çıkmazsa bu bir çözüm olabilir" ifadelerini kullandı.

'YILDA BİR DEFA İHTİYAÇ DUYULACAK'

"Virüs yok edilmeyecek. Virüs önümüzdeki yıllarda bizimle olacak" diyen Bourla, bu aşının yılda bir defa yapılacağı aktardı.

Süre olarak neden bir yılın seçildiğinin sorulması üzerine Bourla, "Yılda bir kez insanları bunu yapmaya ikna etmek daha kolay. Ayrıca insanların ne zaman aşı yaptırmaları gerektiğini hatırlaması daha kolay olacak" dedi.

Aşı karşıtları ile ilgili de konuşan CEO, aşı karşıtlarını yanlış bilgi yayarak milyonlarca ölüme neden olmakla suçladı.

Öte yandan ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, bu belirtilerin çoğu bir kuruntudan ibaret olabilir.

Zira Harvard'da göre alan bilim insanları koronavirüs aşılarıyla ilgili yan etkilerin dörtte üçünün Nocebo etkisi yani kişinin uygulanan tedavinin olumsuz bir etkisi olacağına kendisini inandırması olabileceği sonucuna vardı.

Araştırma kapsamında ekip plasebo aşı ve gerçek aşı uygulanan 44 bin kişiden gelen geri bildirimleri mercek altına aldı. Kendilerine koronavirüs aşısı yapıldığını düşünen deneklerin çoğu aşıdan sonra yan etkiye maruz kaldıklarını bildirdi.

Deneklerin yüzde 46'sı birinci dozdan sonra baş ağrısı ve bitkinlik yaşadıklarını belirtti bu oran ikinci dozdan sonra yüzde 61'e yükseldi. İki gruptan gelen geri bildirimleri karşılaştıran uzmanlar yan etkilerin yüzde 76'sının aslında aşıdan kaynaklanmadığı sonucuna ulaştı.

NOSEBO ETKİSİ NEDİR?

Nosebo etkisi, hastanın, kendisine uygulanan tedavinin yan etkiler getireceğine inanmasına verilen addır. Hastaya tedavi kapsamında farmakolojik olarak etkisiz bir ilaç verilse bile hasta yan etiler görüldüğünü belirtir. Nosebo etkisi Plasebo'nun olumsuz hali olarak da nitelendirilebilir.

Öne Çıkanlar