PTT AVM yasaklı cinsel sağlık ürününü satışa çıkardı

PTT AVM yasaklı cinsel sağlık ürününü satışa çıkardı
Çevrimiçi alışveriş sitesi PTT AVM, yasak olmasına rağmen cinsel performans arttırıcı ilaçları satışa sundu. Ankara Eczacı Odası Başkanı Taner Ercanlı, internetteki ilaçların sahte olduğunu söyleyerek " İnternet üzerinden ilaç satılması tehlikeli" dedi.

Artı Gerçek - İnternetten ilaç satışı yapılmasın halk sağlığını tehdit ettiği gibi ağır sağlık sorunlarına da yol açıyor. İlaçların hekim kontrolünde ve eczacı danışmanlığında kullanılması şartken, çoğu internet sitesinde kontrolsüz ilaç satışına rastlamak mümkün.

Duvar'ın haberine göre, Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü’nün iştirak şirketi olan e-ticaret sitesi PttAVM.com, üzerinden cinsel ilişki öncesinde erkekler tarafından kullanılan güç artırıcı ilaç satışa sundu. Eczacılara göre ‘Degra‘ ve ‘Sildegra’ adlı ilaçların internet üzerinden satılması hem yasak hem de sağlığı tehdit ediyor.

'CİDDİ ANLAMDA YAPTIRIM OLMASI LAZIM’
İnternet üzerinden ilaç satışının yasak olduğunu söyleyen Ankara Eczacı Odası Başkanı Taner Ercanlı, denetimlerin yeterince yapılmadığını, ilaçların hekim reçetesi ve eczacı danışmanlığı aracılığıyla kullanılabileceğini anlattı. İnternetten ilaç satışının engellenmesi için ‘FarmaDedektif’ adında bir yapay ceza programı geliştirdiklerini ve bu programla birlikte satışı yasak olan ilaçları tespit edip Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na bildirim yaptıklarını belirten Ercanlı, "Temel sorun bu suçun doğru düzgün bir cezasının olmaması. Bu yüzden internet siteleri satışı yapmaya devam ediyor" dedi.

‘İNTERNET SAHTE İLAÇ KAYNIYOR’
İnternet üzerinden alkol ve sigara satışının yasak olduğunu hatırlatan Ercanlı, bu satışlarda uygulanan cezaların daha sertinin ilaç satışları için de uygulanmasını gerektiğini söyledi. İnternetten ilaç satışının doğrudan insan sağlığını hedef aldığını belirten Ercanlı şunları kaydetti:

"Sistemin dışındaki ilaçların sahte olması, hastanın sağlığına zararlar vermesi gibi bir sürü etkenler var. İnternet üzerinden ilaç satılması tehlikeli. İnternet sahte ilaç kaynıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre internet üzerinden satılan ilaçların yarısı sahte." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar