Aynı ilçede 'silikozis' hastalığından 27'nci ölüm

Aynı ilçede 'silikozis' hastalığından 27'nci ölüm
İstanbul'da kot taşlama işçiliği yaparken silikozis hastalığına yakalanan Mehmet Emin İslamoğlu, tedavi gördüğü hastanede öldü. İslamoğlu, Bingöl Karlıova doğumlu olan ve silikozis hastalığından ölen 27'inci kişi oldu.

Artı Gerçek - İstanbul'da, 1990-2000’li yılları arasında 'merdiven altı' diye tabir edilen kot kumlama atölyelerinde çalıştıktan sonra silikozis denilen akciğer hastalığına yakalanan işçilerden Mehmet Emin İslamoğlu, Ankara’da tedavi gördüğü hastanede öldü. İslamoğlu’nun ölümüyle, Bingöl'ün Karlıova ilçesinden silikozis hastalığından ölenlerin sayısı 27'ye yükseldi.

İslamoğlu’nun cenazesi ilçeye bağlı Sudurağı köyünde toprağa verildi.

‘YASADAN FAYDALANMAYAN DİĞER HASTALAR DA MALULEN EMEKLİ OLSUN’

Eğitim ve Toplum Gönüllüsü Semiramis Karaaslan, silikozis hastalarının bazılarının malulen emekli edildiğini, ancak bazılarının sadece engelli maaşı aldığını belirterek, yasadan diğer hastaların da yararlanmasını gerektiğini söyledi. Silikozis hastalarının ihtiyaçlarıyla gönüllü olarak ilgilenen Karaaslan, “Bu gençlerimizin hayatları zaten zorlukla geçiyor. Yetkililerden ricamız yasadan faydalanmayanlara bir hak daha tanınsın. Silikozis hastası sevgili evladımız Mehmet Emin İslamoğlu Ankara'da tedaviye gitmişti. Ne yazık ki bu canımızı kaybettiğimizin acı haberiyle yıkıldım. Denetimsiz, ruhsatsız ve de sigortasız çalıştıkları iş yerlerinde ölüme kucak açanlardandı Mehmet Emin. Kotlar beyazladı, onların hayatı karardı” diye konuştu. (DHA)

Öne Çıkanlar