Şimdiye dek hep faydalı dedik durduk.. Oysa bilinmeyen bir etkisi varmış

Şimdiye dek hep faydalı dedik durduk.. Oysa bilinmeyen bir etkisi varmış
Yayınlanma:
A+ A-
Türk mutfağının en faydalı besinlerinden biri olan sirkenin mucizelerini bilmeyen yok. Ancak sirkenin bilinmeyen bir zararı da varmış.

Sirke, en faydalı besinlerden. Türk mutfağında da bolca tüketiyoruz. Salatalarımıza ve çorbalarımıza lezzet katan sirkeyle ilgili herkesin bilmesi gereken bir uyarı var.

Bazı haber sitelerinde sirkenin cilde güzellik etkisi sağladığına yönelik haberler yayınlanmıştı. CNN Türk'te yayınlanan bir haberde ise sirkenin bilinmeyen bir zararına dikkat çekildi.

Uzm. Dr. Şule Bilici Geçer, “Cildi ölü deriden arındırma ve antimikrobiyal özelliği olan sirke, akne tedavisine destek olarak tonik şeklinde kullanılabilirsiniz. Cilt lekeleri için de halk arasında sıkça kullanılan elma sirkesi lekeler için etkili olabiliyor. Fakat mutlaka su ile seyrelterek pamuk yardımıyla nazikçe uyguladıktan sonra durulayın. Uygun bir şekilde seyreltilmediğinde ve durulanmadığında ciltte tahriş oluşup lekeler daha da artabileceğinden uzman dermatolog görüşü almadan kullanılması uygun değildir” açıklamalarını yaptı.

SİRKENİN BİLİNMEYEN ZARARLARI

*Fazla tüketimi kemik erimesine sebep olabilir.

*Şekerin yükselmesine sebebiyet verdiği için şeker hastaları tarafından sakıncalıdır.

*İltahaplı yaraların üzerine direkt olarak uygulandığında hücre ölümü ve damarları zedelenmesine neden olur.

Görüldüğü gibi her şeyin azı faydalıymış..

SİRKENİN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Sirke, fazla tüketilirse içindeki asit nedeniyle yemek borusu, diş minesi ve mide çeperi başta olmak üzere dokularınıza zarar verebilir. Cilde doğrudan uygulanması halinde ise kızarıklık, yanma, tahriş gibi sorunlar yaratabilir.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar