'İnsan koronavirüsü' uyarısı: Çocuklarda Covid 19'dan daha ağır seyreder

'İnsan koronavirüsü' uyarısı: Çocuklarda Covid 19'dan daha ağır seyreder
Çocuklarda son bir aydır görülen solunum yolu hastalıklarının arttığını söyleyen Prof.Dr. Zafer Kurugöl, bu hastalıkların yüzde 25'inin 'insan koronavirüsü' olduğuna dikkat çekti. Kurugöl, "İnsan koronavirüs, Covid-19'dan daha ağır seyreder" dedi.

Artı Gerçek- ​Ege Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl, son zamanlarda solunum yolu hastalıklarındaki artışa dikkat çekti. Kurugöl, Bakanlık verilerine göre çocuklarda görülen solunum yolu hastalıklarının yüzde 25'nin 'insan koronavirüsü' olduğunu dile getirdi.

'PANDEMİYE NEDEN OLACAK KADAR BULAŞICI DEĞİL'

İnsan koronavirüs'ün Covid 19'dan farklı olarak çok fazla yayılım göstermediğini söyleyen Prof. Dr. Kurugöl, "Bu virüs koronavirüs tipi hastalık yapıyordu. , Covid-19'dan farklı olarak çok fazla yayılım göstermiyor, pandemiye neden olacak kadar bulaşıcı değil" dedi.

'ÇOCUKLARDA DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR'

Solunum yolu hastalıkları arasında insan koronavirüsünün ikinci sırada olduğunu belirten Uzungöl, "Yıllardan beri var olan insan koronavirüslerinin özelliği, çocuklarda daha fazla görülmesi ve bazen ağır hastalığa, hastaneye yatışlara neden olması. Çocuklarda insan koronavirüs, Covid-19'dan daha ağır seyreder. Uzamış öksürüğe de neden olur" diye konuştu.

'SOLUNUM YOLU HASTALIKLARININ YÜZDE 25'İNİ KAPSIYOR'

Kasım ayından itibaren kuzey yarım küredeki ülkelerde, Avrupa ülkeleri, ABD gibi, viral hastalıklarda artış olduğunu belirten Prof. Dr. Kurugöl şöyle konuştu:

"Ülkemizde grip vakalarının pik yapma zamanı, pandemiden önceki yıllarda ocak-şubat aylarıydı. Grip salgını ocak-şubat aylarında görülürdü. Pandemi sırasında, kapanma döneminde hemen hemen hiç grip vakası görülmedi. Bu sene eylül ayı itibarıyla kısıtlamaların ve kapalı yerlerde maske zorunluluğunun kalkması, okulların açılması, solunum yolu enfeksiyonlarında artışa neden oldu. Şu anda ülkemizde solunum yolu hastalıklarında en çok görülen virüs Rhinovirüs, 2'nci sırada insan koronavirüs ve ardından RSV geliyor. İnsan koronavirüs Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre; solunum yolu hastalıklarının yüzde 25'ini kapsıyor"

'DİĞER VİRÜSLERDEN AĞIR SEYREDEBİLİR'

Çok sayıda çocuk hastayı tedavi ettiklerini belirten Prof. Dr. Kurugöl, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Aileler, çocuklarının uzamış öksürüğü nedeniyle bize başvuruyor. Hangi ilacı kullanırsa kullansınlar, çocuklardaki öksürüğün geçmediğini söylüyorlar. Bu hastalarımızın çoğunluğu insan koronavirüs çıkıyor. İnsan koronavirüs, diğer solunum yolu enfeksiyonlarından ya da gripten muayeneyle ayırt edilemiyor. Burun akıntısı, ses kısıklığı ve ateş hepsinde olabilir. Ayırmak için test yapılması gerekiyor. Bakanlık 4'lü test dağıtacağını bildirmişti. Grip gibi birçok virüs testle belirlenecek. Bu test, bize hem tedavi hem izolasyon için çok yararlı olacaktır. İnsan koronavirüs, zaman zaman diğer virüslerden ağır seyredebilir. Bebeklerde ölümcül olabilir. Ancak Covid-19 gibi pandemiye neden olma riski yok."

'BU VAKALARA ANTİBİYOTİK KULLANMAK YANLIŞ'

İnsan koronavirüsünde hastalık akciğerlere indiyse hastaneye yatışın gerekli olduğunu dile getiren Prof. Dr. Kurugöl, "Bu vakalara antibiyotik kullanmak yanlış. Hastalığın iyileşmesini kolaylaştırmaz, aksine yan etkilere neden olur. Gripte kullandığımız bir ilaç var ancak insan koronavirüste bu antigribal ilacın da etkisi yok" dedi.

ANNE SÜTÜ, BOL SIVI, TAVUK SUYU, SÜT VE BAL

Prof. Dr. Kurugöl, insan koronavirüsü karşı şu tedavileri önerdi:

"Küçük bir çocuk insan koronavirüse yakalandıysa, anne sütü emiyorsa, sık sık anne sütü emmeli. Bol sıvı alması gerekiyor. Ilık sıvıların tüketilmesi gerekli. Tavuk suyu çorba, ılık süt ve bal faydalı. Balın gece öksürüğünü kesme konusunda faydası var. Ancak 1 yaş altı çocuklara bal verilmemeli"

Prof. Dr. Kurugöl, "Bu tavsiyelerim sadece benim kişisel deneyimlerime bağlı değil çok sayıda bilimsel çalışmayla faydalı olduğu ortaya konulmuş verilerdir" diye konuştu. (DHA)

Öne Çıkanlar