WHO'dan maymun çiçeği açıklaması: Yeni bir salgına dönüşmesi beklenmiyor

WHO'dan maymun çiçeği açıklaması: Yeni bir salgına dönüşmesi beklenmiyor
Yayınlanma:
A+ A-
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) maymun çiçeği uzmanı Dr. Rosamund Lewis, Avrupa başta olmak üzere birçok ülkede yayılma gösteren maymun çiçeği virüsüne ilişkin açıklamada bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) maymun çiçeği uzmanı Dr. Rosamund Lewis, virüse dair son gelişmeler hakkında açıklama yaptı. Çevrimiçi seminerde konuşan Lewis, maymun çiçeği taşıyan her hastanın cildinde büyük kabarcıklar bulunmadığı uyarısını yaparak, "Mevcut vakaların büyük çoğunluğunda genital bölgede yoğunlaşmış ve gözle görülmesi imkânsız kabarcıklar tespit edildi. Bu görünmez fakat bulaşıcı kabarcıklar vücutta 2 ile 4 hafta arasında kalabilir." açıklamasını yaptı.

T24’te yer alan habere göre; Bu vakalarda virüsün cinsel ilişki veya yakın temas yoluyla bulaşıp bulaşmadığının henüz netleşmediğini belirten Lewis, "Bundan önce yeterince fark edilemeyen bir bulaşma biçiminde artış var gibi görünüyor." değerlendirmesinde bulundu.

Lewis, "Bu vakaların yeni bir salgına dönüşmesi beklenmiyor fakat hastalığa dair birçok bilinmeyen şey var. Virüsün nasıl yayıldığının yanı sıra çiçek hastalığına karşı sürü bağışıklığı programlarının on yıllar önce durdurulmasının da şimdiki yayılımı hızlandırıp hızlandırmadığından emin değiliz." dedi.

DÜNYADA TOPLAM 257 VAKA BULUNUYOR

WHO'den dün yapılan açıklamada 26 Mayıs itibarıyla 23 ülkeden raporlanan maymun çiçeği vakalarının 257'sinin doğrulandığı, 120 şüpheli vakanın ise incelendiği bildirilmişti.

Afrika'da keşfedilen ve belirli aralıklarla kıtanın dışına çıkan maymun çiçeği virüsü, en son 6 Mayıs'ta İngiltere'de görülmüş, ilerleyen günlerde Avrupa ülkelerine yayılmıştı.