WHO'dan maymun çiçeği raporu: 90 bin vaka, 156 ölüm rapor edildi

WHO'dan maymun çiçeği raporu: 90 bin vaka, 156 ölüm rapor edildi
Yayınlanma:
A+ A-
WHO'nun yaptığı basın toplantısında maymun çiçeği virüsüyle ilgili son duruma ilişkin bilgiler verildi. 90 binin üzerinde maymun çiçeği virüsü vakası görüldü, 156 kişi virüs nedeniyle öldü.

Artı Gerçek - Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünya genelinde 90 binin üzerinde maymun çiçeği virüsü vakası görüldüğünü ve 156 kişinin virüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini bildirdi.

156 ÖLÜM RAPOR EDİLDİ

WHO'nun haftalık basın toplantısında, maymun çiçeği virüsüyle ilgili son duruma ilişkin bilgi veren Ghebreyesus “Şu ana kadar WHO'ya 114 ülkeden 90 binden fazla maymun çiçeği virüsü vakası ve bununla bağlantılı 156 ölüm rapor edildi. Ancak bazı ülkelerdeki eksik raporlama nedeniyle gerçek vaka ve ölüm sayısının daha yüksek olduğunu biliyoruz” dedi. Özellikle Asya'da vaka sayısında son 2 ayda büyük artış olduğunu belirten Ghebreyesus, Afrika'dan da düzenli olarak vaka bildirimi almaya devam ettiklerini söyledi. Ghebreyesus, ülkelerin uzun vadede maymun çiçeği virüsünü yönetmelerini destekleyecek ve kalıcı öneriler konusunda bir inceleme komitesi oluşturduklarını belirtti.

'COVİD TEHDİDİ SÜRÜYOR'

Ghebreyesus, 2 hafta önce Covid-19'un uzun vadeli yönetimine ilişkin kalıcı tavsiyeler yayımladıklarını ve bu virüsün küresel bir sağlık tehdidi olmaya devam ettiğini hatırlatarak “WHO'nun Covid-19'a ilişkin verilere ulaşma imkanı azaldı” dedi. “Bazı ülkelerde salgından dolayı hastaneye yatış, yoğun bakıma kabul ve ölümlere ilişkin raporların arttığını da dile getiren Ghebreyesus, Covid-19'un BA.2.86 ve EG.5.1 (Eris) gibi varyantlarının riskini değerlendirebilmek için ülkelerden gelecek raporların önemine işaret ederek “Tüm ülkeleri hayat kurtarmak ve uzun süreli Covid-19 yükünü önlemek için mevcut tavsiyeleri uygulamaya çağırıyoruz” dedi. (AA)

Öne Çıkanlar