Semra Güzel önergesine iade gerekçesi: Kişisel görüş

Semra Güzel önergesine iade gerekçesi: Kişisel görüş
Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Eylül 2022 00:37
A+ A-
Meclis Başkanı Mustafa Şentop, milletvekili Semra Güzel’in işkence ve kötü muamele ile tutuklanmasına dair verilen önergeyi iade etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in gözaltına alınması sırasında uygulanan kötü muamele ve işkenceye dair Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi iade edildi.

Gergerlioğlu, Güzel’e işkence ve kötü muamele uygulandığını belirterek, "AK Parti, MHP ve BBP vekilleri dışında herhangi bir milletvekiline karşı başkanlığınızda kendinizi sorumlu hissediyor musunuz?" diye sormuştu.

İade edilen önergeye dair şu gerekçeler yer aldı: "TBMM İçtüzüğü’nün ‘yazılı soru’ başlıklı 96’ıncı maddesinde ‘yazılı soru,… kişisel görüş ileri sürülmeksizin;… bir önerge ile yazılı olarak cevaplanmak üzere milletvekillerinin, Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlara yazılı olarak soru sormalarından ibarettir’ kuralına yer verilmiş olup; bu madde uyarınca yazılı soru önergesi metninde önerge sahibi milletvekillerinin kişisel görüşlerine yer verilmemesi gerekmektedir. TBMM İçtüzüğü’nün ‘Sorulamayacak konular’ başlıklı 97’inci maddesi ‘Aşağıdaki sorular Başkanlıkça kabul edilmez:…b) Tek amacı istişare sağlamaktan ibaret konular’ hükmünü içermektedir. Bu maddede yazılı soru önergelerinde sadece belli bir konu hakkında istişari amaçla sorulan soruların Başkanlıkça kabul edilemeyeceği hükme bağlanmıştır. Bu çerçevede ilgide kayıtlı önergeniz incelenmiş ve önergenizin TBMM İçtüzüğü’nün yukarıda aktarılan 96 ve 97’inci maddeleri hükümlerine aykırılık taşıdığı değerlendirilmiştir."

‘BEN KENDİSİ İLE NE İSTİŞARESİ YAPAYIM’

Kararı değerlendiren HDP’li Gergerlioğlu, "Tüm sorularımızı bireysel görüş ve istişare amaçlı görüş diye reddetmiş. Biz apaçık gerçeklikleri sormuştuk. Cevaplaması gereken sorular canını sıkmış anlaşılan. Sorularımızı iade etmiş. ‘Semra Güzel’e yapılan kötü muameleye açıklama yapacak mısınız?’ diye sorduk. Cevapsız. Burada bir istişare değil. Ben kendisi ile ne istişaresi yapayım? Yani Meclis’in haklarını, milletvekillerinin haklarını umursamayan başkanla neyin istişaresini yaparım?" diye sordu.

‘NE ZAMAN KONUŞACAKSINIZ?’

"Kendisine soru sorarım millet adına, millet adına da doğru dürüst cevaplamasını isterim" diyen Gergerlioğlu, şunları söyledi: "Şu hale bakın. Cevaplamamak için kırk dereden su getiriyor. Bu üç parti dışındaki vekillere yönelik muamelelerde, hiç sesini çıkarmıyor Meclis Başkanı. Biz de bu soruyu soracağız. Benim Meclis’ten yaka paça çıkarılmam konusunda sustunuz, Mustafa Yeneroğlu’na hakaret ve küfürler eden polis memuru sırasında sustunuz, Ayşe Acar Başaran’a tehditler ve hakaretler ağır bir şekilde yapıldı sustunuz. Semra Güzel kafası eğdirilmek, saçı çekilmek suretiyle götürüldü, sustunuz. Siz ne zaman konuşacaksınız?"

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar