Alman polis sendikasından taraftarlara 'bozkurt' çağrısı: Yapmayın

Alman polis sendikasından taraftarlara 'bozkurt' çağrısı: Yapmayın
Alman polis sendikası, Türkiye-Hollanda maçıda taraftarlara bozkurt işareti yapmaktan kaçınma çağrısında bulundu: "Siyasetin futbol sahasında yeri yoktur. Özellikle de, bunun merkezinde insan düşmanı bir sembol söz konusu ise..."

Artı Gerçek - Almanya'nın ev sahipliğindeki Avrupa Şampiyonası'nda oynanan Avusturya maçında attığı gollerden birini ülkücülerle özdeşleşen 'bozkurt' işareti yaparak kutlaması nedeniyle Merih Demiral'a iki maç ceza verilmesinin ardından gözler bugün Berlin'de Türkiye ile Hollanda arasında oynanacak çeyrek final maçında.

"Turkish Ultras" grubu taraftarları bu akşam bozkurt işareti yapmaya çağırırken, Almanya'da Polis Sendikası'ndan (GdP) aksi yönde çağrı geldi. GdP, taraftarlara bozkurt işareti yapmaktan kaçınma çağrısında bulundu.

DW Türkçe'nin aktardığına göre GdP Başkanı Jochen Kopelke, bugün Bremen'de yaptığı açıklamada, "Siyasetin futbol sahasında yeri yoktur. Özellikle de, bunun merkezinde insan düşmanı bir sembol söz konusu ise" ded. Kopelke,

'POLİS MESLEKTAŞLARIMIZ ZOR BİR GÖREVLE KARŞI KARŞIYA'

"Son derece riskli bir maç söz konusu. Polis meslektaşlarımız, bu noktada zor bir görevle karşı karşıya. Meslektaşlarımızın menfaati doğrultusunda adil ve barışçıl bir maç olmasını bekliyoruz" diye konuştu.

Kopelke, bozkurt işaretini kamuya açık alanlarda yapmanın hangi koşullar altında yasaklanabileceğinin değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

TARAFTARLAR CEZA ALABİLİR Mİ?

"Turkish Ultras" taraftar grubu, taraftarları bu akşamki maçta bozkurt işareti yapmaya çağırmıştı.

Bozkurt işaretinin Almanya'da kamuya açık alanlarda yapılması yasak değil. Dolayısıyla maçta bozkurt işareti yapacak kişilerin cezalandırılmasının, yasal düzlemde bir dayanağı yok. Öte yandan ülkücü hareket, iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın (BfV) gözlemlediği siyasi-toplumsal gruplar arasında bulunuyor.

Avusturya'da 2019'dan bu yana yasak olan bozkurt işaretinin, Almanya'da da yasaklanması çağrıları var. Benzer çağrılar, ülkücü hareket için de dile getiriliyor. Ancak Almanya'da bir derneğin yasaklanması için belirli önkoşulların sağlanması gerekiyor. Olası bir yasaklama durumu, ancak örgütün "amaç ve fiilleri ceza hukukuyla çeliştiği veya örgüt anayasal düzen veya halkların kardeşliği düşüncesine karşı hareket ettiğinde" gündeme gelebiliyor.

Merih Demiral, bozkurt işareti nedeniyle UEFA tarafından iki maç ceza almış bulunuyor. Buna göre Demiral, Hollanda karşısında ve Türkiye tur atladığı takdirde yarı final karşılaşmasında forma giyemeyecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Hollanda maçını Berlin'de stadyumda izleyecek. (DIŞ HABERLER, DW Türkçe)

Öne Çıkanlar