Diyarbakır Stadyumu'nun adının ‘Tahir Elçi’ olarak değiştirilmesi için kanun teklifi

Diyarbakır Stadyumu'nun adının ‘Tahir Elçi’ olarak değiştirilmesi için kanun teklifi
Yayınlanma:
A+ A-
HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Diyarbakır Stadyumu’nun isminin "Amed Tahir Elçi Stadyumu" olarak değiştirilmesini istedi. Amedspor taraftarları da artık “Amed Tahir Elçi Stadyumu” ismini kullanacaklarını açıkladı.

Artı Gerçek- HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Diyarbakır Stadyumu’nun İsminin Amed Tahir Elçi Stadyumu Olarak Değiştirilmesi Hakkında Kanun Teklifi sundu.

Gergerlioğlu “Şehrine, kültürüne ve insanına bu kadar âşık olan bir kişi olan Sayın Tahir Elçi’nin adının şehrin stadyumuna verilmesi bir nebze de olsa kamu vicdanına seslenecektir. Bu sebeple de Diyarbakır Stadyumu’nun isminin Amed Tahir Elçi Stadyumu olarak değiştirilmesi yerinde olacaktır” gerekçelerini sundu.

GERGERLİOĞLU ARTI GERÇEK'E KONUŞTU

Gergerlioğlu, hazırladıkları kanun teklifine ilişkin Artı Gerçek’e konuştu. Gergerlioğlu, Tahir Elçi’nin Diyarbakır Baro Başkanı olarak tüm Diyarbakırlıların kalbinde yer ettiğini belirterek, yıllarca halkın uğradığı maduriyetlere karşı büyük bir mücadele verdiğinin altını çizdi.

Elçi’nin direnç ve inatla büyük bir mücadele verdiğini söyleyen Gergerlioğlu, “Tahir Elçi sonuna kadar bu mücadelesini insani bir düzlemde yürütmüş, çatışmaların içinde de insani, vicdani bir çözümü barındırıyordu” dedi.

Gergerlioğlu, şunları söyledi:

“Toplumun tarihi değerlerinin tahrip olmaması için büyük mücadele sarf ediyordu. Dört ayaklı minareye saplanan kurşunlar onun kalbine saplanmış gibiydi. O yüzden çok tehlikeli olabilecek bir yerde açıklama yapmayı göze almıştı. Bu uğurda da hayatını kaybetmişti. Diyarbakırlılar onu büyük bir sevgi ve saygıyla anıyorlar. Diyarbakırlılar için de çok önemli bir mekan olan Diyarbakır Stadyumu’nun isminin Amed Tahir Elçi Stadyumu olarak değiştirilmesini bütün Diyarbakır halkının talebi olarak görüyorum. Tahir Elçi’nin halkı için yaptıkları tüm toplum tarafından bilindiği için, böyle bir değerin halkın yoğun rağbet ettiği bir stadyuma verilmesini çok gerekli olduğunu düşündük. Zaten taraftar gruplarının da böyle bir talebi olduğunu gördük. Bu vesile ile yasa teklifimizi meclis başkanlığına sunduk.”

AMEDSPOR TARAFTARI ‘TAHİR ELÇİ STADYUMU’ ADINI KULLANACAK

Amedspor taraftar grubu Barikat da Amedspor maçlarının oynadığı “Diyarbakır Stadyumu” adını artık kullanmayacaklarını, onun yerine “Amed Tahir Elçi Stadyumu” ismini kullanacaklarını açıkladı.

33 bin kişilik stadın, adında fiili değişikliğe gittiğini sosyal medya hesabından açıklayan Barikat, “Barikat & Mor Barikat olarak bugünden itibaren Diyarbakır Stadyumu olarak bilinen mevcut stadımızın ismini Amed Tahir Elçi Stadyumu olarak kullanacağımızı ve büyük Amedspor taraftarına bildirmek istiyoruz” paylaşımında bulundu.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 28 Kasım 2015 tarihinde Dört Ayaklı Minare önünde katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi cinayetinin üzerinden 7 yıl geçti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar