Futbol tarihinde ilk: Portekiz'de hakem beyaz kart gösterdi

Yayınlanma:
A+ A-
Futbol tarihinde ilk kez bir hakem beyaz kart kullandı. Sahada "fair play'i" temsil eden hareketler görüldüğünde gösterilen kart şu anda sadece Portekiz'de geçerli.

Artı Gerçek - Portekiz'de futbol tarihine geçen bir olay yaşandı. Dünyada ilk kez bir futbol karşılaşmasında hakem "beyaz kart" gösterdi. Olay, Sporting Lisbon ve Benfica kadın futbol takımlarının cumartesi günü Lizbon'daki Estadio da Luz stadyumundaki karşılaşmasında yaşandı. İlk yarının sonlarına doğru Benfica maçı 3-0 önde götürürken bir taraftar tribünde rahatsızlık geçirdi.

Maç söz konusu taraftara sağlık ekiplerinin müdahale edebilmesi için durduruldu. Taraftarın rahatsızlandığını gören hem Benfica hem de Sporting Lisbon takımlarının doktorları birlikte koşarak tribüne çıktı ve taraftara müdahale etti. Bunun üzerine hakem Catarina Campos cebinden beyaz kartını çıkararak iki takımın doktoruna gösterdi. Hareket iki takım taraftarından da alkış aldı. Karşılaşmayı Benfica 5-0 galibiyetle kazandı.

BEYAZ KART NEDİR?

Futbol izleyicileri sarı ve kırmızı karta alışık ancak futbol tarihinde uygulamanın Portekiz dışında kullanılmaması nedeniyle ilk kez beyaz kart gösterilmesine şahitlik edildi. Portekiz Futbol Federasyonu’nun aldığı karara göre, sahada fair-play’i temsil eden ve herkes tarafından takdir gören bir hareket yapıldığında, hakem ‘beyaz kart’ gösterebiliyor. Beyaz kart uygulaması, sahadaki bu tür etik davranışları teşvik etmesi amacıyla yapılıyor. Daha önce, eski UEFA başkanı Michel Platini bir ceza olarak beyaz kart kullanılmasını önermiş ancak cezalı oyuncuların 10 dakika bir bekleme alanında bekletilmesini içeren öneri kabul görmemişti. (SPOR SERVİSİ)

Öne Çıkanlar