Hervé Renard: Suudi Arabistan teknik direktörünün sıra dışı hikâyesi

Hervé Renard: Suudi Arabistan teknik direktörünün sıra dışı hikâyesi
Yayınlanma:
A+ A-
Arjantin'i 2-1 mağlup ederek 2022 Dünya Kupası'nın ilk sürprizini yapan Suudi Arabista'ın teknik direktörü Hervé Renard, ilginç hayat hikâyesiyle dünya basının gündeminde. Rénard bir röportajda, 20 yıl önce eşiyle birlikte çöp topladığını anlattı.

Artı Gerçek - Katar'da oynanan 2022 Dünya Kupası'nın ilk sürprizine imza atan Suudi Arabistan teknik direktörü Hervé Renard, takımının C Grubu'nda Arjantin karşısında aldığı galibiyet sonrasında dikkatleri üzerine çekti. Tarihi maç öncesi yaptığı açıklamada "Piknik yapmaya gelmedik. Arjantin'i yenmek için üç planımız var" diyen 54 yaşındaki Fransız teknik adamın hayat hikâyesi de romanları aratmayacak nitelikte.

PARLAK BİR FUTBOLCU DEĞİLDİ

Parlak bir futbolculuk kariyeri geçirmeyen Renard, 30 yaşında dizindeki sakatlık nedeniyle emekli olup antrenörlük yapmaya başladı. Hervé Renard, Fransız spor gazetesi L'Equipe'e verdiği röportajda 1999-2001 arasında Fransa'da amatör ligde oynayan Draguignan'ı çalıştırırken çektiği sıkıntıları anlattı.

SABAH 3'TE ÇÖP TOPLUYORDU

Bir yandan teknik direktörlük lisansını almaya çalıştığını bir yandan da "işlerin kötü gitmesi olasılığına karşı" kurduğu temizlik şirketini işletmeye çalıştığını aktaran Fransız teknik adam, "eşiyle beraber sabahın erken saatlerinde kalkıp temizlik işlerine baktıkları binaların çöplerini topladıklarını" söyledi.

Röportaj esnasında göz yaşlarını tutamayan Renard, "Nereden geldiğimi biliyorum. Temizlik işleri için sabahın üçünde kalktığım günlerden buralara geldim. Ayrıca annemin emeklerini unutmuyorum. Annem, eşini kaybetmiş birçok anne gibi oğlunu tek başına büyüttü. İki işte çalıştı ve benim için her şeyi yaptı. Şu anda olduğum kişi olmamı sağladı. Polonya asıllı biriydi ve sert bir insandı, beni de öyle yetiştirdi" dedi.

2007'DE ŞANS YÜZÜNE GÜLDÜ

Yıllar boyunca antrenörlük kariyerinde tutunmak için çabalayan Renard'ın kaderi 2007'de Fransız teknik direktör Claude Le Roy'dan gelen yardımcı antrenörlük teklifiyle değişti. O dönem Gana milli takımının başında olan Le Roy'un yanında bir sene çalışan Hervé Renard, burada gösterdiği başarı sonrasında Zambiya, Angola, Fildişi ve Fas takımlarını çalıştırdı. 2012'de Zambiya ile Afrika Uluslar Kupası'nı kazanan Fransız teknik adam, 2015'de aynı başarıyı Fildişi Sahilleri ile tekrar etti. Ardından 2018'de Fas'ı 20 yıl aradan sonra ilk kez Dünya Kupası'na götüren Renard, üç yıl önce Suudi Arabistan teknik direktörlüğüne getirildi. ,

Fransız teknik adam, 2022 Dünya Kupası'nda Suudi Arabistan'ın başında 36 maçlık yenilmezlik serisi olan, kupanın favorilerinden Arjantin'i 2-1 yenmeyi başardı. Suudi Arabistan Dünya Kupası'nda mücadele ettiği C grubundaki ilk maçında aldığı üç puanla, bir puanı bulunan Polonya'nın önünde birinci sırada yer alıyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar