Kadın voleybolculara tarifeli uçak Meclis gündeminde

Kadın voleybolculara tarifeli uçak Meclis gündeminde
TİP Sözcüsü Sera Kadıgil, A Milli Kadın Voleybol Takımı'nın ABD'ye tarifeli uçakla, ekonomik sınıfta götürülmesi ile ilgili soru önergesi hazırladı. Kadıgil, "erkek futbol takımına uygulanan prosedür kadın sporculara neden uygulanmıyor?" diye sordu.

Artı Gerçek - A Milli Kadın Voleybol Takımı'nın, FIVB Milletler Ligi ikinci etap maçları için ABD'nin Teksas eyaletine tarifeli uçakla ekonomi sınıfında 13 saatlik uçuşla girmesine yönelik tartışmalar devam ediyor. TİP Sözcüsü Sera Kadıgil, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ile Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak'ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi hazırladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ile Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Kadıgil, "A Milli Kadın Voleybol Takımımızın, Türk Hava Yolları’nın 13 saatlik tarifeli uçağında ekonomi sınıfında, müsabaka öncesi konforlu olmayan koşullarla seyahat ettirildiği görülmektedir. Bu denli büyük turnuva süreçlerinde sporcuların hem fizyolojik hem psikolojik motivasyonlarının önemsenmesi gerektiği açıkça ortadayken, sporcular için yapılan bu ulaşım planlaması, sporcuların beyanları göz önünde bulundurulduğunda, kafile için olumsuz etki yaratmıştır." dedi.

‘ERKEK FUTBOL TAKIMINA UYGULANAN PROSEDÜR KADIN SPORCULARA NEDEN UYGULANMIYOR?’

Kadıgil, Bakan Uraloğlu’na şu soruları sordu:

1- Söz konusu ABD seyahati öncesinde 17 Mayıs tarihinde A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın seyahat listesi hem yazılı hem şifahen THY ile paylaşılmasına ve kabin yükseltme (upgrade) konusunda destek istenmesine rağmen bu talep neden karşılanmamıştır?

2- Bilal Erdoğan’ın lise arkadaşı basın müşaviri, 40 ayrı şirkette yönetim kurulu üyesi Yahya Üstün’e, Miami Beach'te Lamborghini marka araç imkanı sağlayan, aylık 1 milyon 400 bin TL’ye yöneticileriyle itibardan tasarruf etmeyen THY, A Milli Erkek Futbol Takımı’nın Eskişehir’de oynanan maçına özel uçak tahsis ederken işlettiği irade/tercih ya da prosedürü söz konusu kadın sporcular olduğunda neden kullanmamaktadır?

‘AÇIKÇA GÖRÜNÜR OLAN BU EŞİTSİZLİĞE KARŞI HANGİ MÜDAHALELERİ YAPACAKSINIZ?’

TİP Sözcüsü Kadıgil’in Bakan Bak’a yönelttiği sorular ise şu şekilde:

1. Bakanlığınıza bağlı hangi federasyonların ve/veya takımların özel uçak kullanım hakkı vardır? Bu hak ne koşullarda kazanılmaktadır?

2. Açıkça görünür olan bu eşitsizliğe karşı hangi müdahaleleri yapacaksınız? Aynı durumun bir daha tekrarlanmaması için yeni düzenlemeler getirecek misiniz?


Öne Çıkanlar