Şili'de bir kaleden diğer kaleye atılan gol, futbol tarihine geçti

Şili'de bir kaleden diğer kaleye atılan gol, futbol tarihine geçti
Yayınlanma:
A+ A-
Şili'de sıradan bir lig maçı, Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeye aday bir golle futbol tarihine geçti. Maça, bir kaleden diğer kaleye kaleci tarafından atılan gol damga vurdu.

Artı Gerçek - Şili birinci liginde Cobresal ile Colo-Colo takımları arasında oynanan maçta, Cobresal'ın kalecisi Leandro Requena 101 metreden gol attı. Arjantinli olan Requena'nın aslında topu sadece oyuna sokmak için yaptığı vuruş, o sırada 2-0 geride olan rakip takımın tamamen öne çıkmış olması nedeniyle gol oldu.

Requena'nın degajı, ceza sahasının dışına çıkmış olan Colo-Colo kalecisi Brayan Cortés'i de aşarak ağlarla buluştu. Cortés'in bu sırada çaresizce topu yakalamaya çalışırken sendelemesi dikkat çekti. Maç, Cobresal'ın 3-1'lik üstünlüğü ile sona erdi.

ŞU ANKİ REKOR 96.01 METRE İLE İNGİLTERE'DE

TNT Sports Chile kanalının haberine göre, söz konusu gol 101 metreden atıldı. Bu ölçümün doğrulanması halinde, golün "tarihte en uzak mesafeden atılan gol" olarak Guinness Dünya Rekorları Kitabı'na girebileceği belirtiliyor.

Şu anki rekor, İngiltere dördüncü liginde 2021 yılında oynanan Newport County-Cheltenham Town maçında, Tom King tarafından atılan gol. Bu gol, 96.01 metreden kaydedilmişti.

'TARİHE BÖYLE BİR OLAYLA GEÇMEKTEN MUTLUYUM'

Kaleci Requena da, maçtan sonra Radio Bio Bio'ya yaptığı açıklamada "Kulübün yöneticisi Juan Silva'ya gerçekten rekor başvurusu yapılıp yapılmayacağını sordum, 'Kesinlikle evet' dedi" ifadelerini kullandı. Arjantinli kaleci, "Dolayısıyla şu an, mesafenin doğrulanmasını bekliyoruz. Silva bana, Şili Futbol Federasyonu'nın sahanın ölçülerinin kontrol edilmesi için onu aradığını söyledi" dedi. Requena, Şili futbolu adına mutlu olduğunu söyleyerek "Tarihe böyle bir olayla geçmek beni mutlu ediyor" diye konuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar