Bingölspor ve Hakkarispor'un Türkiye Kupası'nda kura çekiminde elenmesine tepki: 'Takım fazla değil, yönetim becerisi az'

Bingölspor ve Hakkarispor'un Türkiye Kupası'nda kura çekiminde elenmesine tepki: 'Takım fazla değil, yönetim becerisi az'
Yayınlanma:
A+ A-
TFF, Türkiye Kupası'na katılacak takım sayısının "fazla olduğu" gerekçesiyle Hakkari Zapspor ve Bingölspor'u kura ile eledi. Taraftarlar ve takım başkanları karara tepki gösterdi. Yeşil Sol Bingöl Milletvekili Hülakü de konuyu Meclis'e taşıdı.

Artı Gerçek - Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Bölgesel Amatör Lig takımlarını bilgilendirme ve kura çekimi toplantısında Hakkari Zapspor ve 12 Bingölspor’un Ziraat Türkiye Kupası için çekilecek olan kuradan çıkarıldığını duyurdu. Turnuvaya katılan takım sayısının fazla olması gerekçe gösterilerek alınan karara takım başkanları ve taraftarlar tepki gösterdi. Yeşil Sol Parti Bingöl Milletvekili Ömer Faruk Hülakü, konuyu Meclis gündemine taşıdı.

'KARARLA ORTAYA ÇIKAN MADDİ VE MANEVİ KÜLFET GİDERİLSİN'

Hülakü, kupaya katılacak takım sayısının "fazla" olması gerekçe gösterilerek organizasyon dışında kalacak takımların belirlenmesi amacıyla teamüllere ve kupa statüsüne aykırı bir biçimde kura çekimi yapıldığını söyledi Yeşil Sol vekili, Bingölspor ve Hakkarispor'un usulsüz bir biçimde kupa dışında bırakılmasına tepki gösterdi.

Hülakü, kararın yarattığı huzursuzluk ve takımların sezona erken başlaması ile ortaya çıkan maddi, manevi külfetin giderilmesi amacıyla Meclis Araştırması açılması teklifi sundu.

BAKAN BAK'A SORU ÖNERGESİ

2023-2024 Türkiye Kupası organizasyonuna katılamama durumunun da kura ile belirlenmesi, katılacak takım sayısının kura çekimine kadar incelenmemiş olması, kura dışında bırakılan takımların son dakikada bilgilendirilmesinin ciddi mağduriyetlere sebep olduğunu vurgulayan Hülakü, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak'ın yanıtlaması üzerine soru önergesi verdi. Hülakü, şu soruları sordu:

  • 2023-2024 Türkiye Kupasına katılacak takım sayısı kaçtır? Her sezon bu sayı değişmekte midir?
  • Bingölspor ve Hakkarispor hangi takımlar arasından seçilerek kupa dışında bırakılmıştır?
  • TFF’nin konuya ilişkin açıklama yapmamasının sebebi nedir?
  • Türkiye Kupasına katılacağı varsayılarak Bingölspor sezonu yaklaşık 1 ay erken açmış ve üç etap kamp gerçekleştirmiştir. Alınan karar sebebiyle ortaya çıkan maddi ve manevi külfeti kimler nasıl karşılayacaktır?
  • Türkiye Kupası organizasyonunda daha önce böyle bir teamül gerçekleşmiş midir?

'TFF, BU YANLIŞ UYGULAMADAN DERHAL VAZGEÇMELİDİR'

Kupadan kura sonucu elenen 12 Bingölspor’un Başkanı Mehmet Engin Özturan da karardan vazgeçilmesi gerektiğini söyledi. DHA'ya konuşan Özturan, takımın kupaya katılım hakkının ellerinden alındığı belirterek şu ifadeleri kullandı:

“2023-2024 sezonu öncesinde 12 Bingölspor, yönetimsel ve idari alanda büyük bir değişim ve gelişim geçirmiş ve önemli adımlar atmıştı. Bu sezon için Bölgesel Amatör Ligi müsabaka fikstürü henüz açıklanmamışken, teknik ekip ve futbol takımı hazır hale getirilmiş, tesisler ve idari kadro güçlendirilmişti. Yeni yönetim ve idari kadro, takımı şampiyonluk hedefiyle sezona hazırlamış ve sadece A takımı değil, aynı zamanda şehrin genç sporcularının geleceği için de önemli projeler geliştirmişti. Ancak bugün, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından düzenlenen Ziraat Türkiye Kupası bilgilendirme ve kura çekimi toplantısında, 12 Bingölspor'un kupaya katılma hakkı ellerinden alınmıştır. Bu, sezon başlamadan önce herhangi bir hazırlık yapmamış takımlara katılma izni verilirken, 12 Bingölspor gibi ciddi bir hazırlık yapmış bir kulübe yapılan bir haksızlık olarak görülmektedir. Bu nedenle Türkiye Futbol Federasyonu'nun bu yanlış uygulamadan vazgeçmesi gerekmektedir.”

'TAKIMIMIZIN VERMİŞ OLDUĞU EMEKLER BOŞA GİTMİŞTİR'

TFF'nin uygulaması hakkında Hakkari Zapspor'un yaptığı açıklamada da şu ifadeler kullanıldı:

"Şimdiye kadar hiçbir zaman uygulanmayan bu adaletsiz kural nedeniyle maddi olarak çok büyük kayıplarımız olmuş ve takımımızın vermiş olduğu emekler boşa gitmiştir. Kulübümüze yönelik bu kabul edilemez duruma karşı tüm mecralarda kulübümüzün haklarını sonuna kadar savunacağımızı herkesin bilinmesi gerekir. Bu konuda bütün takımların bize tam destek vermesi gerekmektedir” ifadelerine yer verildi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar