Türkiye'nin Viyana büyükelçisinden 'ölçülü kutlama' çağrısı: Korna çalmayın

Türkiye'nin Viyana büyükelçisinden 'ölçülü kutlama' çağrısı: Korna çalmayın
Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhan, bu akşam oynanacak Türkiye-Hollanda maçı öncesinde Avusturya'da yaşayan Türkiye taraftarlarına çağrı yaptı: "Avusturyalı komşularımızı kornalarla, gereksiz gürültü ve kargaşayla rahatsız etmemize gerek yok."

Artı Gerçek - Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhan, bu akşam Hollanda ile karşılaşacak olan Türkiye A Milli Futbol Takımı'nın Avrupa Şampiyonası'nda yarı finale çıkması durumunda Avusturya'da yaşayan Türkiyeli göçmenlerin 'ölçülü' bir şekilde sevinmeleri çağrısı yaptı. Ceyhan, Avusturya'daki taraftarlardan korna çalmamalarını istedi.Türkiye-Avusturya maçında 'bozkurt' işaretiyle sevinen Merih Demiral'ın iki maç ceza alması ve sonrasında yaşanan diplomatik gerilim gündemdeki yerini koruyor.

'ILIMLI OLACAĞINIZDAN ŞÜPHEM YOK'

Reuters'ın aktardığına göre dün Türkiye'den gazetecilerle bir araya gelen Ceyhan, "Hollanda maçını kazandığımızda Avusturyalı komşularımızı ve dostlarımızı kornalarla, gereksiz gürültü ve kargaşayla rahatsız etmemize gerek olmadığına inanıyorum. Daha sessiz ve sakin bir şekilde kutlayabiliriz" dedi. Ceyhan, "Siz vatandaşlarımın, Türkiye kökenli tüm Avusturyalıların, ılımlı olacağınızdan en ufak bir şüphem yok" diye konuştu.

SKOR TAHMİNİNDE BULUNDU

Maçı Türkiye'nin kazanacağı tahmininde de bulunan Ceyhan, "Avusturyalı dostlarımız Hollanda'yı yendi (ama) Avusturyalı dostlarımızla oynadığımız maçı da biz kazandık. Şimdi Hollanda'ya karşı oynuyoruz, 'Neden 3-2 kazanmayalım ki?' diye soruyorum" ifadelerini kullandı.

Reuters'ın haberinde, Türkiye'nin Avusturya'yı yenilgiye uğratarak çeyrek finale yükseldiği maçtan sonra çeşitli Avrupa kentlerindeki taraftarların sabahın ilk saatlerine kadar sokaklarda korna çalarak ve bayrak sallayarak kutlama yaptığı belirtildi.

Öte yandan, bu akşam Almanya'nın başkenti Berlin'de oynanacak maçta 'bozkurt' krizi nedeniyle geniş güvenlik önlemleri alınması bekleniyor. Merih Demiral'a Avusturya maçında ülkücülerle özdeşleşen 'bozkurt' işareti yapması nedeniyle iki maç ceza verilmesinin ardından "Turkish Ultras" grubu, taraftarları bozkurt işareti yapmaya çağırmıştı. Almanya'da Polis Sendikası (GdP) ise bu işaretten kaçınılması çağrısında bulundu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar