Börek yaparken dağılıyorsa bu hatadan kaçınmalısınız. Börek ustaları çok iyi biliyor

Börek yaparken dağılıyorsa bu hatadan kaçınmalısınız. Börek ustaları çok iyi biliyor
Yayınlanma:
A+ A-
Börek pişirirken yapılan bazı hatalar böreğin lezzetsiz olmasına yol açıyor. İşte börek yaparken bilmeniz gereken incelikler

Börekler, Türk mutfağında çok sevilen hamur işleri arasında yer alıyor. Börek pişirirken bilmeniz gereken bazı kurallar var.

Börek ustalarının önem verdiği püf noktalar.

* İç malzemeler oda sıcaklığında olmalıdır.

* Hazır yufka kullanılacaksa mutlaka taze yufka olmalı. Börek yoksa pişme aşamasında dağılır.

* Mutlaka börek sosu kullanılmalıdır.

167885.jpg

Ulusalpost.com'da aktarılanlara göre; Harika börek yapmanın tek sırrı harika yufka sosundan geçer. Elbette iç malzemesi ve yufkanın kalitesi de önemlidir. Ancak yufka sosu olmazsa olmazdır. Eğer yufka sosu kalitesiz olursa ve düzgün hazırlanmazsa börek güzel olmaz. Vereceğimiz bu tarife göre yapacağınız yufka sosu böreğinizin çok daha lezzetli olmasını sağlayacaktır.

157773.jpg

Peki nedir bu sosun sırları derseniz içinde mutlaka yoğurt ya da süt kullanmak ilk sır. Bu iki malzemeden birini mutlaka kullanın ki böreklerinizin malzemelerini birlikte tutan ve lezzetlendiren bir sos olsun.

Ardından yine sosların malzemelerini birleştirmek için yumurta kullanabilirsiniz. Yemek.com sitesinde aktarılanlara göre; Böreklerinizin boyutlarına göre 1 ya da 2 yumurta ilave etmek yeterli olacaktır. İşin bir sırrı daha var. O da soda kullanmak. Özellikle puf puf kabarmış börekler hazırlamak istiyorsanız mutlaka soda ekleyin. Tüm malzemeleri de mutlaka oda sıcaklığında kullanın. Dilerseniz süt-soda-sıvı yağ- yoğurt, yoğurt-soda-sıvı yağ yumurta ya da yoğurtla sütü birlikte de kullandığınız soslar hazırlayabilirsiniz.

3046.jpg

Bu sosun içine dilerseniz sıvı yağ yerine eritilmiş tereyağı da ekleyebilirsiniz. Ardından güzelce çırpıp yufkalarınızın her katına döküp yayın. Her tarafına sos yedirmeye çalışın. Tüm katları yaptıktan sonra üzerine de sostan mutlaka gezdirin. Bu şekilde üzeri de nar gibi kızaracaktır.

167813.jpg

Ardından böreğinizi bu soslu haliyle buzdolabında dinlendirin. Sosu güzelce içine emen börekler enfes olacaktır. Pişirdikten sonra lezzetine doyamayacaksınız. Şimdiden ellerinize sağlık!

DERLEME- ARTI GERÇEK

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar