Feministler 'Hayır' için pedal çevirdi

Feministler 'Hayır' için pedal çevirdi
Patriyarka’nın katmerlenmesine ‘Hayır’ demek için Kadıköy’de bir araya gelen Feminist Bisiklet Grubu, etkinlikte bisikletlerine mor kurdeleler bağlayarak,...

Patriyarka’nın katmerlenmesine ‘Hayır’ demek için Kadıköy’de bir araya gelen Feminist Bisiklet Grubu, etkinlikte bisikletlerine mor kurdeleler bağlayarak, sloganlar eşliğinde pedal çevirdiler.

İSTANBUL – Feminist Bisiklet Grubu, 16 Nisan’da yapılacak olan referandum öncesinde "Patriyarka’nın katmerlenmesine #Hayır" diyerek pedal çevirdi.

 

Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda bir araya gelen kadınlar burada bir süre şarkılar söyleyip, "Hayır, hayır demektir" "Erkek şiddetine Hayır" ve "Savaşa Hayır" sloganları attı. Etkinliğe rengarenk süsledikleri bisikletleri ile çok sayıda kadın ve HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da katıldı.

‘TEKÇİ ZİHNİYETE KARŞI OLDUĞUM İÇİN HAYIR’

Eyleme katılan kadınlardan Umut Erdem, tekçi zihniyete karşı olduğunu belirterek, " Hayır, diyorum. Çünkü tekçi bir yönetim anlayışının doğuracağı sonuçları biliyorum. Özellikle kadınlar açısından çok daha tehlikeli sonuçlar doğuracak. Okullarda, yurtlarda, evde, sokakta kadına yönelik şiddet artacak. Cinsiyet eşitsizliği had safhaya varacak. Bütün bunlardan sebep bir kadın olarak ‘Hayır’ diyorum" dedi.

‘HAYIR HAYIRDIR DEMEKTİR'

Eyleme katılan bir diğer kadın Selin Top ise referandumda niçin ‘Hayır’ diyeceğini şu sözlerle anlattı: " Kadınlar için ‘Hayır’ her zaman çok politik bir ifadedir. Hayır, hayırdır demektir diyebilmek için bile mücadele verdik. Yaşanan kadın cinayetlerine, iş cinayetlerine, eşit işe eşitsiz ücrete, uzun mesai saatlerine, yaşanan en ufak bir ekonomik krizde iş yerlerinden ilk kadınların işten çıkarılmasına, kadını hiçe sayan politikalara, bütün bunların hepsine ‘Hayır’ diyoruz. Bugün de irademizi tek bir adama vermeyeceğimizi söylemek için bir kez daha ‘Hayır’ diyoruz"

‘EVET BU TOPRAKLARDA YAŞAMAYI ZORLAŞTIRACAK'

Türkiye’de yaşamanın son yıllarda çok daha zorlaştığını belirten Olcay Boynudelik de şunları belirtti: " ‘Evet’ bu topraklarda yaşamayı çok daha zor hale getirecek. Bu nedenle herkesin hayır demesi gerekiyor. Bu coğrafyada özgürlükler hiç bu kadar kısıtlanmamıştı. Üniversitede çalışıyorum ve dolabıma ‘Hayır’ stickerı yapıştırırken bile kaygı duyabiliyorum ya da öğrencilerime "Hayır" oyu kullanacağımı söylerken yine kaygılanıyorum. Bütün bunlar ‘Hayır’ demem için birer faktör. Fakat ‘Hayır’ımın en büyük nedeni cumhurbaşkanını eleştirdiği için gazetecilerin cezaevine atılmasıdır. Bu nedenle; ‘Hayır’. Bu nedenle Jin, jiyan, azadi diyorum." diye konuştu. Kadınların bisikletlerine mor kurdeleler bağlayarak Yoğurtçu Parkı’nda başlayan bisiklet turu, Cadde Bostan’da sona erdi.

 

Öne Çıkanlar