ChatGPT'de yapılan sorguların maliyeti 64 milyar dolara ulaşabilir: OpenAI kendi çipini geliştirmek istiyor

ChatGPT'de yapılan sorguların maliyeti 64 milyar dolara ulaşabilir: OpenAI kendi çipini geliştirmek istiyor
ChatGPT'nin geliştiricisi OpenAI'ın maliyetleri düşürmek için kendi yapay zeka çiplerini üretme arayışında olduğu ortaya çıktı. Şirket bunu başarırsa, Google ve Amazon gibi teknoloji devlerinin arasına girmiş olacak.

Artı Gerçek - ABD merkezli yapay zeka araştırma şirketi ve ChatGPT'nin geliştiricisi OpenAI kendi yapay zeka çiplerini üretmek için girişimlerde bulunduğu ortaya çıktı. Şirket, bu alanda potansiyel bir satın alma üzerinde çalışıyor.

Yapılan analizler CharGPT'ye sorulan her bir sorunun 4 sente mal olduğuna işaret ediyor. ChatGPT sorguları Google'da yapılanların onda biri ölçeğine ulaşırsa, OpenAI başlangıçta kabaca 48,1 milyar dolar değerinde grafik işlem birimine (GPU) ve bunları çalışır durumda tutmak için yılda yaklaşık 16 milyar dolar değerinde çipe ihtiyaç duyacak.

SEÇENEKLER MASADA

İngiliz haber ajansı Reuters'ın özel haberine göre şirket henüz bu alanda ilerlemek için kesin karar almış değil. Ancak, konuya aşina olan kişilere göre, en azından geçen yıldan bu yana OpenAI'ın dayandığı pahalı yapay zeka çiplerinin eksikliğini çözmek için çeşitli seçenekleri tartıştı. Bu seçenekler arasında kendi yapay zeka çipini inşa etmek, Nvidia dahil diğer çip üreticileriyle daha yakın çalışmak ve tedarikçilerini Nvidia'nın ötesinde çeşitlendirmek de yer alıyor.

KÜRESEL ÇİP PAZARININ KONTROLÜ NVIDIA'DA

OpenAI bu konuda yorum yapmayı reddetse de şirketin CEO'su Sam Altman, küresel çip pazarının yüzde 80'inden fazlasını kontrol eden Nvidia'nın şikayetçi ve daha fazla yapay zeka çipi satın almayı şirket için en önemli öncelik haline getirdi. Bu kararda etkili olan iki ana sebep var: OpenAI'ın yazılımına güç veren gelişmiş işlemcilerin eksikliği ve gerekli donanımsal iyileştirmeleri yapmanın 'göz kamaştırıcı' maliyeti. Geçen yıl ChatGPT'nin piyasaya sürülmesinden bu yana özel yapay zeka çiplerine olan talep artmış durumda. Özel çipler ya da yapay zeka hızlandırıcılarının, en son jeneratif yapay zeka teknolojisini eğitmek ve çalıştırmak için gerekli olduğu biliniyor. Nvidia ise, kullanışlı yapay zeka çipleri üreten ve pazara hakim olan birkaç çip üreticisinden biri konumunda.

DEVLER LİGİNE GİREBİLİR

OpenAI, 2020'den bu yana üretken yapay zeka teknolojilerini, Microsoft tarafından inşa edilen ve Nvidia'nın 10 bin GPU'sunu kullanan devasa bir süper bilgisayarda geliştiriyor. Şirket eğer kendi çiplerini geliştirmeyi başarırsa, bu alandaki çabalarıyla bilinen Google ve Amazon gibi teknoloji devlerinin arasına katılmış olacak. (DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar