Araştırma: Dişi yılanların iki klitorisi var

Araştırma: Dişi yılanların iki klitorisi var
İngiltere'de yapılan bir araştırma, dişi yılanların iki klitorise sahip olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmacılar, dişi yılanlardaki klitorisin geçmişte bir tür koku bezesiyle veya "gelişmemiş bir penisle" karıştırıldığını söyledi.

Artı Gerçek - İngiltere Kraliyet Cemiyeti bünyesinde yayımlanan "The Journal Proceedings" adlı akademik dergide yer alan bir makalede, hayvanların cinsel organlarına ilişkin ayrıntılı bir çalışmaya yer verildi. Makaleyi kaleme alan bilim insanları, dişi yılanlarda klitorisin varlığını kanıtladı.

DİŞİ YILANLARDA İKİ KLİTORİS OLDUĞU TESPİT EDİLDİ

Bilim insanları, daha önce bu alanda yapılan sınırlı çalışmalarda dişi yılanlardaki klitorisin, bir tür koku bezesiyle veya "gelişmemiş bir penisle" karıştırıldığını söyledi. Son araştırma ise, dişi yılanların kuyruğunun alt kısmında bir doku tarafından ayrılan ve derinin altında saklanan iki ayrı klitoris olduğunu tespit etti.

Makaleyi kaleme alan bilim insanları "Dişi üreme organlarının erkek üreme organlarından yola çıkarak analiz edilmesinin omurgalı sürüngenlerin üreme sistemlerine ilişkin sahip olunan bilgileri sınırladığını" vurguladı.

TABULAR BİLİMSEL ARAŞTIRMALARI ETKİLEMİŞ OLABİLİR

Çalışmayı yürüten ve Adelaide Üniversitesi'nde doktora öğrencisi olan Megan Folwell, "Dişi üreme organlarına dair var olan büyük tabuların, dişi yılanların klitorislerinin daha önce tanımlanamamış olmasında önemli bir etken olabileceğini" söyledi. Folwell durumu, "Neye bakmak gerektiğini bilmemekle, bakmak istememenin bir bileşimi" diye tanımladı.

Bilinen 10 yılan cinsinin dokuzu üzerinde yürütülen çalışmaya ilişkin konuşan Folwell, "[Klitorisi] bulmaya çalışmak her zaman kolay olmadı. Çünkü bazıları olağanüstü derecede küçük" dedi.

KLİTORİSİN ÜREMEDE FONKSİYONEL BİR ÖNEMİ VAR

"The Journal Proceedings" adlı dergide yayımlanan çalışma, yılanların cinsel organlarının çiftleşmede fonksiyonel bir öneme sahip olduğunu vurguluyor.

Çalışmayı yürüten Folwell ve ekibi dişi yılanlarda bulunan çift klitorisin çiftleşme sırasında dişinin zarar görmesini engelleyecek bir işleve de sahip olabileceğini düşünüyor.

Daha önceki çalışmalarda erkek yılanların çift penisli olduğu tespit edilmişken, dişi yılanlarda cinsel organların varlığına ilişkin detaylı bir araştırma yapılmamıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar