Spotify, yeni özellikler için harekete geçti: TikTok kullanıcılarına ulaşmayı hedefliyor

Spotify, yeni özellikler için harekete geçti: TikTok kullanıcılarına ulaşmayı hedefliyor
Spotify, TikTok kullanıcılarının alışkanlıklarını gözeten yeni araçlar için harekete geçti. Yeni özellikler arasında, parçalar arası geçiş, tempo, remiks gibi başlıklarda dinleyicileri ve sanatçıları ilgilendiren yenilikler olduğu öne sürülüyor.

Artı Gerçek - TikTok kullanıcılarının eğilimlerine uygun yeni özellikler geliştirmeyi hedefleyen dijital müzik ve podcast platformu Spotify, şarkı geçişleri, remiks ve tempo araçlarını da kapsayan yeni araçlar geliştirdi.

PARÇALAR ARASI GEÇİŞTE YENİ ÖZELLİKLER GELİYOR

Artık müzikseverler Adobe Audition ya da Ableton Live gibi programlara gerek kalmadan, platformda istedikleri şarkıyı elden geçirebilecek. Parçadan parçaya geçişe dair yeni özellikler de sunulacak. Ayrıca bir şarkı listesinin belli bir tempo aralığında olması isteniyorsa buna uymayan parçaların hızının da değişebileceği öne sürülüyor.

Teknoloji haberleri sitesi TechCrunch, Spotify'ın kodlarına bakan meraklıların yeni özelliklerin ipuçlarını gördüğünü bildirdi. Site, yeni özelliklerin daha önce bu uygulamaları kullanmamış kişilerin dahi işine yarayabilecek şekilde tasarlandığını belirtti.

'ÖZELLİKLERİN ABONELERE NE ZAMAN SUNULACAĞI HENÜZ BİLİNMİYOR'

Diğer yandan kodlar, bu özelliklerin tamamının "Music Pro" adlı yeni bir üyelik yöntemiyle kullanılabileceğini de ortaya koyuyor.

Bu haberi ilk olarak bildiren Wall Street Journal (WSJ) da "Spotify, TikTok kuşağı için yeni remiks araçları planlıyor" başlığını attı. Zira Çin şirketi Bytedance'in sahip olduğu sosyal medya uygulaması, pek çok parçanın hızlı halinin ve remiksinin meşhur olmasını sağladı. Platform, 2023'te TikTok'taki parçaların yüzde 38'inin hızı ya da perdesiyle oynanmıştı. Önceki sene bu oran yüzde 25'ti.

WSJ'nin kaynakları, remiks araçlarını geliştirmede henüz erken aşamada olduklarını ve lisans anlaşmalarını henüz tamamlamadıklarını söyledi. Kısacası bu özelliklerin ne zaman abonelere sunulacağı bilinmiyor.

YENİ ARAÇLAR SANATÇILARA FIRSATLAR YARATACAK

Normalde kullanıcıların gayriresmi remiksleri, orijinal eserin sahiplerine para kazandırmıyor. Spotify'ın yeni araçlarının sanatçılara bu konuda fırsat sağlayacağı tahmin ediliyor.

Diğer yandan SZA'nın Kill Bill'i TikTok'ta viral olunca sanatçı, şarkısının hızlandırılmış halini piyasaya sürmüştü. Lana Del Ray ve The Cab de hayranları bu işe girişmeden parçalarının hızlandırılmış versiyonlarını hazırlamıştı. (Kaynak; Independent Türkçe, WSJ, TechCrunch)

Öne Çıkanlar