Alanya'da orman yangını: 13 ev boşaltıldı

Alanya'da orman yangını: 13 ev boşaltıldı
Yayınlanma:
A+ A-
Alanya'nın Dim Barajı mevkisinde orman yangını çıktı. Rüzgar nedeniyle söndürmekte zorluk çekilen alevlerin tehdit ettiği 13 ev boşaltıldı.

Artı Gerçek - Alanya ilçesinde çıkan orman yangınına havadan ve karadan müdahale ediliyor.

antalya-orman1.jpg

Alanya'ya bağlı Dim Barajı mevkisinde bugün saat 12.00 sıralarında orman yangını çıktı.

antalyaorman2.jpg

Dumanın fark edilmesi üzerine bölgeye ekipler yönlendirildi. Yangın Dim Barajı'nın arka tarafına doğru ilerlerken, bölgeye çok sayıda kara ekibinin yanı sıra yangın söndürme helikopterleri de yönlendirildi. Ulaşımın olduğu noktalara ekipler karadan müdahale ederken, sarp ve ulaşımın olmadığı noktalara ise helikopterler ve uçaklar barajdan aldıkları suyla müdahale etti. Bölgede yer yer rüzgarın da etkili olduğu ve seyrek şekilde dağılmış yerleşim yerlerinin de bulunduğu gözlemlendi. Ekipleri kontrol altına aldığı bazı noktalarda yeniden alevlerin yükseldiği görüldü

10 UÇAK, 11 HELİKOPTER MÜDAHALE EDİYOR

Bölgede yangın söndürme çalışmaları sürdürülürken, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı sosyal medyadan şu bilgileri paylaştı:

"Antalya, Alanya'daki orman yangınına 10 uçak, 11 helikopter, 54 arazöz, 4 iş makinası, 363 personel sevk edildi. Yangını kontrol altına almak için havadan ve karadan müdahalemiz aralıksız sürüyor."

'ŞU ANA KADAR 13 EV BOŞALTILDI'

Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmezer, "Şu ana kadar 13 ev boşaltıldı. Şu anda içinde bulunduğumuz alanda rüzgar yok ama 100 metre aşağıya veya yukarı gidildiğinde rüzgar dalgalanıyor. Rüzgarın dalgalanmasına göre ekipler değişiyor" dedi.

'ATEŞ GELİNCE HEMEN ÇIKIN DEMİŞLER'

Akköprü Mahallesi'nde yanan evin gelininin evi olduğunu söyleyen Dulkadın Akın, "Gelinimin evi yandı. Kurtaracağım diye çırpınmış. Ben köyden geldim. Yakınımızda yanan ev. Gelinim oradaydı. Ateş gelince hemen çıkın demişler" dedi.

Öte yandan bölgede konaklayan arıcılar da kovanlarının zarar görmemesi için bölgeden uzaklaştırılıyor. (DHA)

Öne Çıkanlar