Ayvalıdere maviye döndü: İSKİ ‘çalışmalar devam ediyor’ dedi

Ayvalıdere maviye döndü: İSKİ ‘çalışmalar devam ediyor’ dedi
Yayınlanma:
A+ A-
İstanbul Esenler'deki Ayvalıdere yağmur suyu tüneli ve atık su kanalından mavi renkte su aktı. Açıklama yapan İSKİ, ‘Bayrampaşa İlçesi'nde atık su hattında meydana gelen çökme olayı Ayvalıdere'ye farklı renkte su karışmasına sebep olmuştur’ dedi.

Artı Gerçek-Esenler'de bulunan Ayvalıdere için, 2017 yılında ıslah çalışması başlatılıp, yağmur suyu tüneli ve atık su kanalına çevrildi.

Eyüpsultan, Bayrampaşa, Güngören, Esenler, Zeytinburnu, Bakırköy ilçelerindeki su baskınlarının önüne geçmek için yapılan inşaat sonrasında yağmur suyu tüneli ve atık su kanalı devreye girdi.

Bölgede, imalathane, ilaç üretim tesisi, fabrika, tekstil atölyesinin yanı sıra çok sayıda yerleşim yeri, lise ve üniversite de bulunuyor.

Yerleşim yerine yakın olan Dumlupınar Caddesi'nin tam ortasından Ayvalıdere akıyor. Dün ise Bayrampaşa'daki atık su hattında çökme meydana geldi. Kot yıkama fabrikalarından Ayvalıdere'ye akan mavi renkteki suyu görenler endişelendi.

'DEŞARJ SULARI MAVİ RENTE OLABİLMEKTEDİR'

İSKİ'den yapılan yazılı açıklamada durumu kontrol altına aldıklarını belirtti. İSKİ yaptığı açıklamada şunları belirtti:

"Bayrampaşa İlçesi'nde atık su hattında meydana gelen çökme olayı Ayvalıdere'ye farklı renkte su karışmasına sebep olmuştur. İdaremiz hasarlı hatta ivedilikle müdahale ederek durumu kontrol altına almıştır. Bahse konu bölgede, çok sayıda kot yıkama fabrikası yer almakta ve buraların deşarj suları mavi renkte olabilmektedir.

Bahse konu fabrikalar, çıkış sularını idaremizin Atıksuların Kanalizasyona Deşarj Yönetmeliği kriterlerine göre arıtmak zorundadır. İlgili yönetmelikte renk kriteri de bulunmamaktadır.

‘MARMARA DENİZ'İNE ULAŞMAMAKTADIR’

Ayrıca görüntülerde yer alan mavi renkli sular, Marmara Denizi'ne ulaşmamakta, atık su alma ve çevirme yapısı aracılığı ile Yenikapı Atık Su Arıtma Tesisine aktarılmaktadır.

Sorunun tamamen giderilmesine yönelik çalışmalar hızla devam etmekte olup, İdaremizce gerekli denetimler de periyodik olarak gerçekleştirilmektedir.”(DHA)

Öne Çıkanlar