Borçka halkı orman parkına karşı mücadele başlattı: 'Cankurtaran'ın kaderini bir şirketin insafına bırakmayız'

Borçka halkı orman parkına karşı mücadele başlattı: 'Cankurtaran'ın kaderini bir şirketin insafına bırakmayız'
Yayınlanma:
A+ A-
Artvin'de Cankurtaran mevkiinde yapılmak istenen orman parkı projesi yöre halkının tepkisini çekti. Daha önce bölgeye yapılmak istenen taş ocağını projesini iptal ettiren halk, orman ve su kaynaklarına zarar verecek olan bu projeye de karşı çıktı.

Atakan ASILBAY


ARTVİN - Artvin'in Borçka ilçesi Çifteköprü köyü Cankurtaran mevkiinde yapılmak istenen orman parkı projesi yöre halkını ayağa kaldırdı. Ormanın ranta açılacağını ve su kaynaklarını yok edeceğini vurgulayan yöre halkı mücadele başlattı. Borçka ve Hopa'daki sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileriyle görüşen halk, pazar günü saat 13.00'te bölgede eylem yapmaya hazırlanıyor. Daha önce bölgede yapılmak istenen taş ocağı projesini iptal ettiren yöre halkı orman parkını da yaptırmamakta kararlı.

'CANKURTARAN'A ÖZEL BİR SALDIRI VAR'

Artı Gerçek'e konuşan ÇifteKöprü Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu üyesi Dursun Ali Koyuncu, "Hopa-Borça arasına tünel yapılınca araç trafiği azaldığı için Cankurtaran mevkisi son zamanlarda bakir kalan bir bölgeydi. Ancak Cankurtaran bölgesine taş ocağı projesi ile başlayan özel bir saldırı var. Taş ocağına karşı mücadele ederken buranın özel bir bölge olduğunu, ekoturizm projelerimizi hayata geçirmek istediğimizi belirtmiş hatta projeleri sunmuştuk ancak köy kooperatifinin projelerinin önü kesiliyor. O dönem taş ocağına izin veren Tarım ve Orman Bakanlığı aynı bölgede turizm yapacağını söylüyor. Biz o dönem mücadele etmeseydik bugün iş makineleri o bölgede tozu dumana katacaktı ve turizmden bahsedemeyecektik" dedi.

'AYDER'DEN DAHA KÖTÜ OLACAĞIZ'

Köylerini ve vadilerini korumak için mücadele verdiklerini dile getiren Koyuncu, "Turizm adı altında orman alanında yapılmak istene bu devasa bir projeye, su kaynaklarının azaldığı bir dönemde dönemde bölgemizin ihtiyacı olmadığını düşünüyoruz. Bu proje ile köyümüz turizm çöplüğüne dönüşecek. Söz hakkımızın olmadığı, köy kooperatifinin dışında tutulduğu proje bölgedeki rantçılığı artıracak. Gözümüz önünde yeşili yok edilip betona gömülen Ayder'den daha kötü olacağız. Birileri para kazanacak diye doğamız hoyratça katledilecek" diye konuştu.

'EKOLOJİK PROJELERDEN YANAYIZ'

Köylülerin baskı altına alınmaya çalışıldığını anlatan Koyuncu, "Doğaya zarar verilmemesi için turizm faaliyeti ekolojik olmalı. Bölgenin tarihi dokusunu bozmayacak, köylünün parçası olduğu aynı zamanda tarımsal üretimi de geliştirecek bir ekolojik projeden yanayız. Köyümüzün, her yerinde konaklama tesislerinin olduğu kontrolsüz bir turizm çöplüğüne dönüşmesini istemiyoruz. Proje, bölgemizi zamanla turizm adı altında çirkin bir yapılaşmaya çevirecek" dedi.

'CANKURTARAN'I SAVUNACAĞIZ'

Projeye karşı sonuna kadar mücadele edeceklerini vurgulayan Koyuncu, şöyle konuştu:

"Cankurtaran, Artvin'in ortak değeridir ve kaderini bir şirketin insafına bırakamayız. Cankurtaran'ı ne pahasına olursa savunacağız. Tarihi dokusunu yok edecek projelere asla izin vermeyeceğiz. Cankurtaran bölgesi köy havzasıyla bir bütündür. Canlı yaşamını etkilenecek, kültürel dokusuna zarar verecek bu projeyi asla kabul etmiyoruz. Mevcut projeyi iptal ettirecek ve Cankurtaran'ı özgürlüğüne kavuşturacağız." (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar