İzmir'de 'çok şiddetli kuraklık': Bu yaz su sıkıntısı çekeceğiz

İzmir'de 'çok şiddetli kuraklık': Bu yaz su sıkıntısı çekeceğiz
Yayınlanma:
A+ A-
Meteorolojik Kuraklık Haritası verilerinde İzmir'in bir bölümünün 'çok şiddetli kuraklık', diğer bölümünün ise 'şiddetli kuraklık' yaşadığı gözlemlendi. Yetkililer gelecek yıllarda su sıkıntısı yaşanacağını belirtiyor.

Artı Gerçek - Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü Meteorolojik Kuraklık Haritası 12 aylık dönem verilerinde İzmir'in bir bölümünün 'çok şiddetli kuraklık', diğer bölümünün ise 'şiddetli kuraklık' yaşadığı gözlemlendi.

Küresel iklim değişikliğinin etkileriyle İzmir'de aralık ayı hava sıcaklığı, geçen yıllara göre ortalamanın 3 derece üzerinde, ocak ayının ilk 23 günlük hava sıcaklığı ise iki derece üzerinde seyretti.

63cf9701470a9b3570b32eb8.jpg

İzmir'de yağışlı gün sayısı ve metrekareye düşen yağmur miktarında da önemli bir düşüş yaşandı. Aralık ayında 13 gün olan yağmurlu gün ortalaması 6- 7 güne düştü. Yağmurlu gün ortalaması 13 gün olan ocak ayının ilk 23 gününde sadece 4 günü yağışlı geçti. İzmir'de metrekareye düşen yağış miktarına bakıldığında, aralık ayında uzun yıllar ortalamasında metrekareye 146,8 kilogram yağmur düşerken, bu rakam geçen yıl aralık ayında ise yüzde 31 azalarak 101,3 kilogram olarak kaydedildi.

63cf9700470a9b3570b32ea7.jpg

'GÖLLER YÖRESİ ÇÖLLER YÖRESİ OLDU'

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi, İklim Bilimci Prof. Dr. Doğan Yaşar, "Çok ciddi bir kuraklık var ama yer altı sularını boşalttık. Göller Yöresi, çöller yöresi oldu. Konya Ovası, obruk ovası oldu. 50'den fazla gölü, sulak alanı kuruttuk. Yer altının en önemli kaynakları, sulak alanı, göllerdir. Göl Marmara'yı kuruttuk, sonra suçu iklimlere bahşediyoruz" dedi.

63cf9712470a9b3570b32ec1.jpg

'CİDDİ BİR TARIMSAL KURAKLIĞA GİRDİK'

Türkiye'de bu yıl su sıkıntısı yaşanacağına dikkat çeken Prof. Dr. Doğan Yaşar, “Son 52 yılın en sıcak aralık ayını yaşadık. Ocak ayı da çok sıcak geçiyor. Bir de bu yıl yağış yok. Geçtiğimiz yıl bugünlerde İzmir'in ana su kaynağı Tahtalı Barajı yüzde 55 doluluk civarındayken bugün yüzde 39 doluluk var. Arada yüzde 16 fark var. Bu fark, İzmir'in 200 günlük suyu demek. O kadar ciddi bir sorun. Bu yaz Türkiye olarak su sıkıntısı çekeceğiz. Tarım konusunda ciddi bir tarımsal kuraklığa girdik. Bunun nedeni de hatalı su kullanımıdır" ifadelerini kullandı. (DHA)

Öne Çıkanlar