ABD: Afrin Harekatı insani kriz potansiyeli yaratıyor

ABD: Afrin Harekatı insani kriz potansiyeli yaratıyor
BMGK'nın ateşkes kararının Afrin'i de kapsadığını yineleyen ABD Dışişleri Bakanlığı, harekatın insani kriz potansiyeli yarattığını açıkladı.

HABER MERKEZİ ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'den gelen tepkilere rağmen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin aldığı ateşkes kararının Afrin'i de kapsadığı uyarılarını bir yenisini ekledi. Bu kez harekatın insani kriz potansiyeli yarattığı uyarısını da ekledi. 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert basın toplantısında Afrin Harekatı konusunda gelen bir soruya, "Türkiye güçlerinin Suriye'nin daha da içlerine girmesi insani kriz potansiyeli yaratıyor. Evlerini terk etmek zorunda kalabilecek insanlar için Türkiye'nin mülteci kampı kuracağına dair raporlar alıyoruz. Bu da BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye çapında aldığı ateşkes kararının öneminin altını çiziyor" cevabını verdi. 

Nauert, Afrin Harekatı'nın IŞİD'le mücadeleyi de sekteye uğrattığını hatırlatarak "IŞİD'le mücadeleye odaklanılmasını istiyoruz ancak koalisyon ortaklarımızın bir bölümünün bilinen sebeplerle buna odaklanamadığı ve Afrin bölgesine geçtiğini görüyoruz" dedi. Bazı QSD güçlerinin Afrin'e kaydırıldığı haberlerinin hatırlatılması üzerine de ABD Dışişleri Sözcüsü ayrıca "herkesi IŞİD'le mücadele konusunda odaklanmaya teşvik ediyoruz. NATO üyesi Türkiye'nin bazı güvenlik kaygıları var ancak hem Afrin'de hem de Doğu Guta'da şiddetin azaltılmasını istiyoruz" dedi.

Öne Çıkanlar