ABD Başkanı Biden'ın oğlu Hunter, hakkındaki suçlamaları reddetti

ABD Başkanı Biden'ın oğlu Hunter, hakkındaki suçlamaları reddetti
Yayınlanma:
A+ A-
Hunter Biden kendisine yöneltilen üç suçlama hakkında görülen davada hakim karşısına çıktı. Kendisine yöneltilen suçlamaları reddeden Biden, 25 dakika süren duruşmanın ardından Delaware'deki federal mahkeme binasından ayrıldı.

Artı Gerçek - ABD Başkanı Joe Biden'ın oğlu Hunter, 2018 yılında ateşli silah alırken yalan beyanda bulunmak ve silah bulundururken yasadışı uyuşturucu kullanmakla suçlandığı davada hakim karşısına çıktı. Delaware'deki federal mahkeme binasında görülen ve 25 dakika süren duruşmada hakkındaki iddiaları reddeden Hunter Biden, mahkeme binasından altı siyah araçtan oluşan konvoy eşliğinde ayrıldı.

ABD TARİHİNDE BİR İLK

VOA Türkçe'nin aktardığına göre, Hunter Biden bir süredir kendisi de çeşitli davalarla karşı karşıya olan eski Başkan Donald Trump liderliğindeki Cumhuriyetçiler'in hedefinde. ABD tarihinde ilk kez yeniden seçilmek amacıyla kampanya yürüten görevdeki bir başkanın yetişkin oğlu yargılanıyor. Cumhuriyetçiler lobici, avukat, yatırım bankacısı olarak çalışan Hunter Biden'ı Ukrayna ve Çin'le kurduğu iş ilişkileriyle bağlantılı olarak suçluyor ve bu iddiaları Joe Biden'a karşı başlatılan azil soruşturması sürecinin odağına yerleştiriyor. Ancak, ABD Başkan'nın oğlu Hunter Biden şimdiye kadar Beyaz Saray'da ya da babasının seçim kampanyasında hiçbir zaman görev almadı. Oğluyla başka ülkelerle iş ilişkilerini konuşmadığını söyleyen Biden, Adalet Bakanlığı'nın aile fertlerinden birine ilişkin soruşturmada bağımsız hareket edeceğini vurguluyor.

NE OLMUŞTU?

Hunter Biden'ın avukatı Abbe Lowell, Hunter Biden ve Gizli Servis görevlilerinin Delaware trafiğinde bir soruna yol açmamak amacıyla mahkemeden bugünkü duruşmanın video konferans yöntemiyle yapılmasını talep etmiş ancak bu talep reddedilmişti. Temmuz ayında Wilmington'da yapılan duruşmada, silah bulundurmak ve vergi suçlamalarına ilişkin savcılıkla varılması olası anlaşma yargıcın karşı çıkması sonucu çökmüştü. Bu anlaşma kapsamında Hunter Biden, vergi suçlamasını kabul etmesi karşılığında, alkol ve uyuşturucu kullanmaktan kaçındığı iki yıl ateşli silah bulundurmaması koşuluyla diğer suçlamalardan hüküm giymeyecekti. (Kaynak)

Öne Çıkanlar