ABD başkanlık seçimleri: 'Yeni Trump' Ron DeSantis yarın adaylığını açıklayacak

ABD başkanlık seçimleri: 'Yeni Trump' Ron DeSantis yarın adaylığını açıklayacak
ABD'nin Florida Valisi Ron DeSantis'in yarın Elon Musk'ın da katılacağı Twitter yayınında 2024 başkanlık seçimleri için Cumhuriyetçi Parti'den aday adaylığını açıklaması bekleniyor. DeSantis, kürtaj karşıtı ve göçmen düşmanı politikalarıyla tanınıyor.

Artı Gerçek - ABD'nin aşırı sağcı Florida Valisi Ron DeSantis yarın Twitter'da açılacak bir sohbet odasında 2024'te yapılacak başkanlık seçimleri için Cumhuriyetçi Parti'den aday adaylığını açıklaması bekleniyor. Yayının moderatörlüğünü Elon Musk'a yakınlığıyla bilinen DeSantis taraftarı girişimci David Sacks'ın yapacağı ve Twitter'ın CEO'su Musk'ın da yayına katılacağı açıklandı.

ELON MUSK'IN KATILIMI GENİŞ BİR İZLEYİCİ KİTLESİNE ERİŞİMİNİ SAĞLAYACAK

ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times, DeSantis'in adaylığını duyuracağı etkinliğe Musk'ın katılımının "şaşırtıcı bir unsur ekleyeceği ve Florida Valisi'nin çevrimiçi olarak geniş bir izleyici kitlesine erişmesini sağlayacağı" yorumunu yaptı.

Amerikan basınında yer alan haberlere göre, Cumhuriyetçi Parti tabanında popülerliği bulunan DeSantis, 2024 başkanlık seçimlerine adaylık için gerekli belgeleri Federal Seçim Komisyonu'na sunacak.

KÜRTAJ KARŞITI BİR GÖÇMEN DÜŞMANI: DESANTIS

Florida'da LGBTİ+ ve kürtaj karşıtı yasaları onaylayan, düzensiz göçmenlere karşı sert adımlar atan, Çinlilerin Florida'da tarım arazisi satın almasına kısıtlamalar getiren bir dizi yasa tasarısına imza atan DeSantis, 2024 başkanlık seçimlerine resmen adaylığını ilan eden eski ABD Başkanı Donald Trump'ın en büyük potansiyel rakipleri arasında yer alıyor.

Morning Consult tarafından 11-12 Mayıs tarihlerinde Cumhuriyetçi parti ön seçmenleri arasında yapılan ankette katılımcıların yüzde 61'i Trump derken en yakın rakibi olarak görülen DeSantis ise 43 puan geriden gelerek yüzde 18'de kalmıştı.

DONALD TRUMP OYLARI BÖLMEMESİ İÇİN UYARMIŞTI

Donald Trump, DeSantis'i daha önce partinin oylarını böleceğini savunarak aday olmaması yönünde uyarmıştı. Trump kendisine ait Truth Social adlı sosyal medya platformunda DeSantis'i "Anketlerde pek iyi durumda olmadığı görünen genç bir adam" diye niteleyerek olası adaylık kararının Cumhuriyetçi Parti'ye zarar vererek oyları böleceğini öne sürmüştü. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar