ABD, Rusya'ya yeni yaptırımlarını açıkladı

ABD, Rusya'ya yeni yaptırımlarını açıkladı
Yayınlanma:
A+ A-
Amerika Birleşik Devletleri, Ukrayna savaşıyla ilgili olarak Rusya'ya yönelik yeni bir yaptırım kararı aldı. ABD Hazine Bakanlığı yeni yaptırımlarda Rusya'ya askeri teknoloji sağlayan uluslararası kurum ve kişilerden oluşan ağları hedef alacağını duyurdu.

Artı Gerçek- ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, G20 liderler zirvesi için bulunduğu Endonezya'nın Bali kentinde ülkesinin Rusya'ya yeni bir yaptırım kararı aldığını duyurdu.

Yellen yaptırımların Rusya'ya askeri teknoloji sağlayan uluslararası kurum ve kişilerden oluşan ağları hedef alacağını söyledi.

14 KİŞİ VE 28 KURUM YAPTIRIM KAPSAMINDA

Yellen aralarında bu konuda finansal kolaylaştırıcı rolü oynayanların da olduğu 14 kişi ve 28 kurumun yaptırım kapsamında olduğunu söyledi.

Yellen bu kişiler ve kurumlarla ilgili daha fazla ayrıntı paylaşmadı ancak konuyla ilgili ayrıntıların daha sonra açıklanacağını belirtti.

Gazetecilere açıklama yapan Yellen "Bu, Rusya'nın savaş çabalarını bozma ve yaptırımlar ve ihracat kontrolleri yoluyla ihtiyaç duyduğu teçhizatı engelleme çabalarımızın bir parçası" dedi.

ABD Hazine Bakanlığı daha önce de Rusya'daki başlıca askeri endüstri kurumlarını yaptırım kapsamına almış ayrıca ABD üretimi parça ve teknolojilerin Rusya'ya ihracatını yasaklamıştı.

Halihazırdaki bu önemlerin Rusya'nın savaş alanında gerilemesine yol açtığını savunan Yellen, Washington'ın Ukrayna yönetimine ekonomik yardımlarını ise sürdüreceğini söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi son olarak Kongre'den Ukrayna'ya 4,5 milyar dolarlık askeri olmayan ek yardım içeren talebini kabul etmesini istemişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar