ABD, Türkiye üzerindeki Rusya baskısını artırıyor: 'Güvenli sığınak haline gelmemeli'

ABD, Türkiye üzerindeki Rusya baskısını artırıyor: 'Güvenli sığınak haline gelmemeli'
Yayınlanma:
A+ A-
Amerikan yönetimi, Ukrayna'daki savaş nedeniyle Rusya'ya uygulanan yaptırımlar konusunda Ankara'ya çağrılarını sürdürüyor. ABD'den son olarak, 'yasadışı Rus varlıkları için güvenli sığınağa dönüşmeme' çağrısı geldi.

Artı Gerçek - ABD yönetimi, Ukrayna'daki savaş sonrası Rusya'ya uygulanan yaptırımlara mesafeli yaklaşımı nedeniyle Türkiye üzerindeki baskıyı artırıyor. Rusya'nın Türkiye'de Avrupa için bir doğalgaz dağıtım merkezi kurulabileceğini açıklamasının ardından, ABD Hazine Bakanlığı yaptırımları ve ihracat kontrollerini görüşmek üzere Ankara'ya üst düzey bir heyet yolladı. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan ise peşpeşe yaptırım vurgusu yapan açıklamalar geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın sözcü vekili Vedant Patel, doğalgaz dağıtım merkezi hakkında bir soruya yanıtında, Türkiye ile müttefiklik vurgusu yapsa da "Kimse yasadışı Rus varlıkları veya işlemleri için güvenli bir sığınağa dönüşmemeli" dedi.

'TÜRKİYE ÖZELİNDE...'

Günlük basın toplantısında konuşan Patel, Türkiye'nin "uzun süreli ve değerli bir NATO müttefiki olduğunu, Ukrayna'nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne güçlü destek verdiğini" söyledi. Patel bu vurgunun ardından, Ankara'nın yaptırımlara karşı tavrı konusunda şu ifadeleri kullandı:

"Yaptırımlar, ihracat kontrolleri ve vize kısıtlamaları dahil, Rusya'ya ağır ve daha önceden görülmemiş bedeller ödetmek için müttefiklerimiz ve ortaklarımızla yakın çalışıyoruz. Türkiye'ye, bütün müttefiklerimize ve ortaklarımıza, hiç kimsenin yasadışı Rus varlıkları veya işlemleri için güvenli bir sığınak haline gelmemesi gerektiği çağrısını yaptık ve bunu yapmaya devam edeceğiz.

Enerji konusunda da müttefiklerimizi enerji kaynaklarını çeşitlendirmeye, Rusya’ya olan enerji bağımlılığını azaltmaya yönelik adımlar atmaya çağırmaya devam ettik. Türkiye özelinde, uzun vadeli enerji güvenliğini güçlendirme yönündeki kendi çabalarına yardım etmek için onlarla yakın bir şekilde çalışıyoruz."

'KOLEKTİF YAPTIRIMLAR, ORTAK ÇIKARIMIZ'

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price ise ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Erik Woodhouse ile ABD Hazine Bakanı Yardımcısı Elizabeth Rosenberg'in bu hafta Türkiye’ye yaptığı ziyareti yorumladı. Price, Türkiye'nin Ukrayna'ya destek beyan etmiş önemli bir NATO müttefiki olduğunu söylese de, sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye'ye bir dizi kanal ve görüşme üzerinden, yasadışı Rus varlıkları veya işlemleri için güvenli bir sığınak haline gelmemesi için çağrıda bulunduk. Bunu yapmaya devam edeceğiz. Bu saldırganlık başlamadan önce Rusya'ya karşı vaat ettiğimiz ağır bedelleri ve sonuçları dayatmamız için kolektif yaptırımların güçlü bir şekilde uygulanması, ortak çıkarımız."

ROSENBERG'İN GÖRÜŞMELERİNDE KARA PARA DA ELE ALINDI

ABD Hazine Bakanlığı'nın terörün finansmanı ve finans suçlarından sorumlu Bakan Yardımcısı Elizabeth Rosenberg, hafta başında Ankara ve İstanbul'a üç günlük bir ziyaret gerçekleştirmişti. Washington'dan yapılan açıklamada, Rosenberg'in hem Dışişleri hem de Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileriyle görüştüğü, aynı zamanda özel mali ve ticari sektör temsilcileriyle biraraya geldiği bilgisi verilmişti.

Açıklamada "yaptırımlardan kaçınmanın yol açtığı risklerin ele alınması konusunda yakın ortaklığın teyit edildiği" belirtilmiş, "Rosenberg görüşmelerinde, 30'dan fazla ülkeden oluşan geniş bir koalisyonun Rusya'ya dayattığı yaptırımlar ve ihracat kontrolleri, enerji güvenliği, kara para aklamayla mücadele ve terörün finansmanı dahil olmak üzere bir dizi konuyu ele aldı" ifadeleri kullanılmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar