ABD: Ukrayna misket bombalarını kullanmaya başladı

ABD: Ukrayna misket bombalarını kullanmaya başladı
ABD'nin Ukrayna'ya gönderdiği misket bombalarının sahada kullanılmaya başlandığı açıklandı. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Sözcüsü John Kirby "Ukraynalılardan bazı ilk geri bildirimler aldık ve bunları oldukça etkili bir şekilde kullanıyorlar" dedi.

Artı Gerçek - Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Sözcüsü John Kirby perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD tarafından tedarik edilen misket bombalarının Ukrayna'nın elinde olduğunu ve Kiev'in Rusya'ya karşı verdiği mücadelenin bir parçası olarak sahada kullanıldığını söyledi.

Kirby basın brifinginde "Ukraynalılardan bazı ilk geri bildirimler aldık ve bunları oldukça etkili bir şekilde kullanıyorlar" dedi. Kirby misket bombalarının Rus savunma düzenleri ve manevraları üzerinde etkili olduğunu da söyledi. Ukrayna misket bombalarını sadece Rus düşman askerlerinin konsantrasyonlarını dağıtmak için kullanacağının sözünü vermişti.

ABD'NİN MÜTTEFİKLERİ KARARA KARŞI ÇIKMIŞTI

ABD misket bombalarını gönderme kararını, Ukrayna'nın yaz aylarında başlattığı ve birçoklarının umduğundan daha yavaş ve daha maliyetli olan karşı saldırısı sırasında cephanesinin tükenmekte olduğu uyarısında bulunmasının ardından aldı. ABD Başkanı Joe Biden kararı "çok zor" olarak nitelendirirken, müttefikleri İngiltere, Kanada, Yeni Zelanda ve İspanya misket bombalarının kullanımına karşı çıkmıştı.

100'den fazla ülkede yasaklanmış olan misket bombaları, tipik olarak geniş bir alanda ayrım gözetmeksizin öldürebilen çok sayıda küçük bombacık bırakır. Patlamayanlar ise onlarca yıl boyunca tehlike oluşturmaktadır. ABD gönderilen misket bombalarının yüzde 2,35'ten daha düşük bir "patlamama oranına" sahip olduğunu duyurmuştu. Misket bombalarının siperlerdeki ve müstahkem mevkilerdeki birliklere karşı kullanıldığında, geniş alanları temizlenene kadar hareket edilemeyecek kadar tehlikeli hale getirdikleri için etkili olduğu savunuluyor.

RUSYA DA MİSKET BOMBASI KULLANMAKLA SUÇLANMIŞTI

Rusya'nın geniş çaplı saldırısıyla başlayan çatışmalarda daha önce Ukrayna, Moskova yönetimini savaşta misket bombası kullanmakla suçlamıştı. ABD'nin bombaları gönderme kararına tepki gösteren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ülkesinin de benzer silahlara sahip olduğunu ve kendilerine karşı misket bombası kullanılması halinde bu silahları Rusya'nın kullanacağını söylemişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar