ABD yapımı Abrams tankları Ukrayna'da

ABD yapımı Abrams tankları Ukrayna'da
Ukrayna, uzun zamandır beklediği ABD yapımı Abrams tanklarının ulaştığını ve savaşa katılmak üzere hazırlandığını duyurdu. Gece boyunca iki tarafın karşılıklı saldırıları devam ederken, Rusya UCM Başkanı'nı arananlar listesine aldığını açıkladı.

Artı Gerçek - Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy bugün ABD yapımı Abrams tanklarının Ukrayna'ya ulaştığını açıkladı. Rus tarafı ise Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında tutuklama emri çıkaran Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başkanı Piotr Hofmański'yi arananlar listesine aldığını açıkladı. Gece boyunca Ukrayna'ya yönelik süren Rus hava saldırılarında ise ülkenin güneyindeki Odessa Limanı ana hedefti. Saldırılarda, liman altyapısında 'önemli hasar' oluşurken, bazı tahıl depolama tesisleri de zarar gördü. Odesa bölge valisi Oleh Kiper, vurulan tesislerde yaklaşık 1000 ton tahıl depolandığını söyledi.

19 İRAN YAPIMI İHA VE 11 SEYİR FÜZESİ İMHA EDİLDİ

Bölge valisi Oleksandr Prokudin ise, Odesa'ya yapılan saldırıda ölen olmadığını, ancak güneydeki Herson bölgesindeki Beryslav kasabasına düzenlenen başka bir hava saldırısında en az bir kişinin öldüğünü söyledi. Ukrayna'nın güney askeri komutanlığı Telegram üzerinden yaptığı açıklamada "Odesa'daki deniz limanı önemli ölçüde zarar gördü" dedi ve kullanımda olmayan bir otelde yangın çıktığını duyurdu. Ordu, Ukrayna hava savunma sistemlerinin gece boyunca 19 İran yapımı 'Shahed' insansız hava aracı ve 11 seyir füzesini imha ettiğini ve bunların büyük çoğunluğunun Odesa bölgesine yönelik olduğunu söyledi.

UKRAYNA'YA AİT İHA'LAR DÜŞÜRÜLDÜ

Rusya Savunma Bakanlığı da Ukrayna'nın gece boyunca saldırılar düzenlediğini açıkladı. Rus yetkililer, Karadeniz'in kuzeybatısı, Kırım ve Rusya'nın Kursk ve Belgorod bölgeleri üzerinde insansız hava araçlarının düşürüldüğünü açıkladı. Açıklamada herhangi bir ölümden bahsedilmedi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar