ABD'de 2 bin 700 kişi uykuda işten kovuldu

ABD'de 2 bin 700 kişi uykuda işten kovuldu
ABD'deki bir mobilya firması, ülke çapında 2 bin 700 çalışanını birden işten çıkardı. Çalışanlara, gece yarısına dakikalar kala mesaj gönderildi.

Artı Gerçek - ABD'nin Mississippi eyaletinde faaliyet gösteren United Furniture Industries (UFI) isimli mobilya firması, ülke çapındaki 2 bin 700 çalışanını gece uyudukları sırada cep telefonlarından mesaj atarak işten çıkardı. Şirketin Şükran Günü'ne birkaç gün kala, ihbar süresi gözetmeden aniden aldığı karar tepki çekti.

PAZARTESİ GECESİ UYUDUKTAN SONRA 'İŞE GELMENİZE GEREK YOK' DENDİ

Amerikan basınındaki haberlere göre, ilk SMS mesajı 21 Kasım günü gece yarısından hemen önce gönderildi. Çalışanların büyük çoğunluğunun uyuduğu sırada yollanan mesajda, o andan itibaren görevlerine son verildiği ve artık işe gitmelerine gerek olmadığı yazıyordu. Mobilyaları taşıyan şoförlerden de, ellerindeki ürünleri teslim edip etmediklerine bakılmaksızın araç, ekipman ve teslimat belgelerini şirkete teslim etmeleri istendi.

SAĞLIK SİGORTALARI DA KESİLECEK

New York Post gazetesinin aktardığına göre, bir anda 2 bin 700 kişinin işten çıkarılmasının gerekçesi olarak "öngörülemeyen iş koşulları" gösterildi. Mesajda, işten çıkarılan kişilerin belirli koşullar altında sağlık sigortasını koruyabilmesini öngören federal yasanın da işletilmeyeceği belirtildi.

İşten çıkarılan en az bir çalışanın, 60 günlük ihbar süresinin gözetilmemesi için şirkete dava açtığı belirtiliyor (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar