ABD'de yine polis şiddeti: 28 yaşındaki siyah gencin ölümüne ilişkin görüntüler yayınlandı

Yayınlanma:
A+ A-
ABD'de mart ayında Irvo Otieno adlı siyah ABD'linin üzerine yedi polis ve üç hastane personelinin 11 dakika boyunca baskı uygulaması sonucu ölümüne ilişkin görüntüler yayınlandı. Otopsi raporu, Otieno'nun nefes alamadığı için öldüğünü doğruladı.

Artı Gerçek - ABD'nin Virginia eyaleti yine siyahlara dönük polis şiddetiyle gündemde. 3 Mart'ta hırsızlık şüphesiyle gözaltına alınan Irvo Otieno adlı ABD'li siyah 6 Mart'ta akli dengesi yerinde olmadığı gerekçesiyle psikiyatri hastanesine sevk edildiği sırada polis ve hastane personelinden gördüğü şiddet nedeniyle öldü.

Otieno’nun ölümü sonrası başlayan mahkeme sürecinin sonunda yedi polis memuru ve üç hastane personeli, ikinci derece cinayetten suçlu bulundu. Soruşturma sırasında açığa alınan yedi polis memurundan ikisi kefaletle serbest kaldı. Beş polis memuru ve üç hastane personeli ise tutuklu yargılanıyor. Savcılık makamının, zanlılara ek suçlamalar yöneltmek için çalışmalarını sürdürdüğü açıklandı.

KAYITLARDA 11 KİŞİNİN OTİENO'NUN ÜZERİNE YIĞILDIĞI GÖRÜLÜYOR

6 Mart'ta meydana gelen olayın ardından hakkında soruşturma açılan yedi polis ve üç hastane personelinin dosyasını soruşturan savcı Ann Cabell Baskervill, olay anına ilişkin dava dosyasında bulunan kamera kayıtlarını dün kamuoyuyla paylaştı.

Eyalet hastanesinin güvenlik kameralarından alınan kayıtlarda, yere yatırılan Otieno'nun üzerinde ilk anda en az sekiz kişinin bulunduğu görülürken bazılarının bacaklarını tuttuğu bazılarınınsa Otieno'nun gövdesine baskı uyguladığı görülüyor. Görüntülerin devamında üstsüz bir şekilde yerde yatırılan 28 yaşındaki Otieno'nun elleri ve ayakları bağlı olmasına rağmen üzerine 10 polis ve bir hastane görevlisinin yığıldığı görülüyor.

'AGRESİFTİ, ŞİMDİ NEFES ALMIYOR'

Dava dosyasındaki kayıtlara göre, olayın ardından acil müdahale ekiplerini arayan hastane personeli, Otieno’ya kalp masajı yapıldığını ve Otieno'nun 'çok agresif' olduğunu söyledi. Acil müdahale operatörü "Hasta agresif mi davranıyor yoksa nefes mi almıyor?" diye sorduğunda ise telefonun diğer ucundaki kişinin "Agresif davranıyordu, onu kontrol altına almaya çalıştılar şimdi nefes almıyor" dediği kayıtlara geçti.

OTOPSİ RAPORU HAVASIZLIK NEDENİYLE ÖLDÜĞÜNÜ DOĞRULADI

Dört yaşındayken ailesiyle Kenya'dan ABD'ye göçen Otieno'nun ölümünün ardından yapılan otopsi sonucu 28 yaşındaki genç adamın havasızlıktan boğularak öldüğünü gösterdi. Ailenin avukatı Ben Crump, Otieno'nun hastaneye getirilmeden önce de hücresinde polisler tarafından çıplak şekilde dövüldüğünü gösteren başka bir güvenlik kamerası kaydını izlediğini iddia etti.

İKİNCİ DERECE CİNAYETTEN SUÇLU BULUNDULAR

Dün videonun kamuoyuyla paylaşılması sebebiyle düzenlenen toplantıda konuşan Otieno'nun annesi Caroline Otieno , yedi polis ve üç hastane görevlisinin ikinci derece cinayetten suçlu bulunmasını "adaletin sağlanmasına doğru giden bir ilk adım" şeklinde niteledi. "Yardıma ihtiyacı olan müvekkilinin yardım görmek yerine şiddet gördüğünün" altını çizen ailenin avukatı Crump'ın konuştuğu basın toplantısına sanık avukatlarının 'adil yargılamayı engelleyeceği gerekçesiyle' katılmaması ise dikkat çekti.

ABD'nin Minneapolis kentinde polis memuru Derek Chauvin, 2020'nin mayıs ayında 46 yaşındaki siyah ABD vatandaşı George Floyd'u dolandırıcılık şüphesiyle gözaltına aldığı sırada boynuna diziyle dakikalarca baskı uygulamış ve "Nefes alamıyorum" dediği duyulan Floyd olay yerinde ölmüştü. Floyd'un polis şiddeti nedeniyle ölümünün ardından hem ülke genelinde hem de dünyada günlerce süren protestolar düzenlenmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar