ABD'deki Kongre baskını: Pelosi'nin ofisine giren saldırgan onlarca yıl hapis cezası alabilir

ABD'deki Kongre baskını: Pelosi'nin ofisine giren saldırgan onlarca yıl hapis cezası alabilir
Yayınlanma:
A+ A-
ABD'de jüri, 2021'de yapılan Kongre baskınına katılan isimlerden biri olan ve eski Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'nin ofisine giren Richard Barnett'ı sekiz ayrı suçtan suçlu buldu. Barnett karar duruşmasında onlarca yıl hapisle cezalandırılabilir.

Artı Gerçek - ABD'de 6 Ocak 2021'de eski Başkan Donald Trump destekçilerinin Kongre binasına yaptığı baskına katılan ve baskın sırasında eski Temsilciler Meclisi Başkanı Nacy Pelosi'nin masasına ayağını uzattığı pozuyla gündem olan Richard Barnett adlı ABD'li kendisine yöneltilen tüm suçlamalardan suçlu bulundu.

SEKİZ AYRI SUÇLAMADAN SUÇLU BULUNDU

ABD'li yetkililer 2020'de Demokrat Joe Biden'ın kazandığı başkanlık seçimlerinin sonucunu değiştirmek için yapılan baskın sırasında Pelosi'nin ofisine giren Barnett'ın üzerinde şok tabancası olduğunu ve Pelosi'ye zarar verebileceğini söylemişti.

Washington D.C'de yapılan mahkemede jüri, 62 yaşındaki Arkansas eyaletinde yaşayan Barnett'ı kendisine yöneltilen sekiz ayrı suçlamadan suçlu buldu. Suçlamalar arasında resmi bir kovuşturmayı engellemek, yasak bir binaya veya araziye ölümcül bir silahla girmek ve burada kalmak ve devlet malını çalmak yer alıyordu.

ONLARCA YIL HAPİS CEZASI ALABİLİR

Federal savcı Alison Prout, "Pelosi o sırada orada olsaydı ne olacağını ancak hayal edebiliyoruz" dedi. Eski bir itfaiyeci olan Barnett, duruşma sırasında kendi savunmasında ifade vermeyi seçti. Associated Press'e göre, "anın heyecanına kapıldığını" ve "akışa ayak uydurduğunu" söyledi. Barnett, Pelosi'nin masasına cinsiyetçi küfür içeren bir not yazmış, ofisinden bir zarfı çalmış ve polis onu zorla binadan çıkardıktan sonra kalabalığa "Nancy Pelosi'nin ofisini aldım" diye böbürlenmişti.

Kararın açıklanmasının ardından Barnett'ın avukatı Joe McBride temyize gideceklerini söyledi. Jüri Barnett'ın 3 Mayıs'taki karar duruşmasına kadar tutuksuz yargılanmasına karar verirken Barnett karar duruşmasının sonunda onlarca hapis cezası alabilir. Barnett'ın davası, Kongre'ye yapılan baskınla ilgili en yüksek profilli davalardan biri oldu. 940'tan fazla kişi baskınla ilgili federal suçlarla itham edildi ve şimdiye kadar yaklaşık 500 kişi suçunu kabul etti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar