ABD, İslamofobi ile mücadele için ulusal strateji planı üzerinde çalışıyor

ABD, İslamofobi ile mücadele için ulusal strateji planı üzerinde çalışıyor
Yayınlanma:
A+ A-
ABD, İsrail ve Hamas arasında çatışmaların yaşandığı dönemde artan İslamofobiye karşı ulusal bir strateji geliştireceğini açıkladı. Biden, 17 Ekim'de "Yönetimim Antisemitizm ve İslamofobi ile mücadeleye devam edecek." mesajını vermişti.

Artı Gerçek - 7 Ekim'in ardından artan İsrail saldırılarıyla ilgili tutumundan dolayı ABD Başkanı Joe Biden'a Amerikalı Müslümanların desteği azaldı. ABD, "İslamofobiye Karşı Ulusal Strateji" geliştireceğini duyurdu.

euronews'te yer alan habere göre, bu kapsamda Müslümanları "ırkları, ulusal kökenleri, soyları ya da başka herhangi bir nedenle ayrımcılık, nefret ve şiddetten" korumak için kapsamlı bir plan oluşturulacak.

Beyaz Saray, İç Politika Konseyi ve Ulusal Güvenlik Konseyi tarafından ortaklaşa yürütülecek olan stratejinin hazırlanmasında yerel topluluklarla işbirliği yapacak.

ÜLKEDEKİ NEFRET SUÇU İSTATİSTİKLERİNİ PAYLAŞMIŞTI

ABD Başkanı Biden, 17 Ekim'de nefret suçlarıyla ilgili istatistiklere dair yazılı açıklama yapmış, açıklamada ABD'de antisemitik nefret suçlarının 2021'den 2022'ye yüzde 25 arttığını belirterek Yahudi karşıtlığının, kayda geçen tüm din temelli nefret suçlarının yarısından fazlasını oluşturduğuna dikkati çekmişti.

Biden, Müslüman Amerikalılar ve Afrikalı Amerikalıların da nefret suçundan en fazla mağdur olanlar arasında yer aldığına işaret ederek, "Bu veriler, nefretin asla kaybolmadığını, yalnızca gizlendiğini hatırlatıyor." demişti.

Hamas'ın İsrail'e saldırılarının ardından ülke içinde şiddetten endişe duyan Amerikalılara "Sizleri anlıyoruz." ifadesini kullanan Biden, şöyle devam etti:

"İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas ve Adalet Bakanı Merrick Garland dahil, ekibimin üyelerinden, bu süre zarfında Yahudi, Müslüman, Arap Amerikalı veya diğer topluluklara zarar verebilecek her türlü tehdidin önlenmesine ve engellenmesine öncelik vermelerini istedim. Yönetimim Antisemitizm ve İslamofobi ile mücadeleye devam edecek."

Biden, Asyalı Amerikalılara karşı nefretle mücadele kapsamında imzaladıkları yasa kapsamında bu topluluğa yönelik nefret suçlarının yüzde 38 düştüğünü belirterek, "Ancak konu nefretle beslenen şiddete son vermek olduğunda yapılacak daha çok şey var." mesajını paylaştı.

Nefretin ve bağnazlığın her türüne karşı birlikte ses yükseltmek gerektiğini kaydeden Biden, "Tüm Amerikalılar hayatlarını onurlu, saygılı ve güvenli bir şekilde yaşamayı hak ediyor."

ÖLDÜRÜLEN MÜSLÜMAN ÇOCUK İÇİN NEFRET SUÇU SORUŞTURMASI BAŞLATILMIŞTI

ABD'de Chicago'nun güneybatısındaki Plainfield yerleşkesinde, ev sahibi 71 yaşındaki Joseph M. Czuba, 32 yaşındaki Filistinli anne Hanaan Shahin ile 6 yaşındaki oğlu Wadea Al-Fayoume'ye evlerinde bıçakla saldırmıştı.

6 yaşındaki Wadea, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirirken, annesinin durumunun ise ağır olduğu açıklanmıştı.

ABD Başkanı Biden, yaptığı yazılı açıklamada, Chicago'da 6 yaşındaki Müslüman çocuğun öldürülmesi ve annesinin yaralanması haberi karşısında şoke olduğunu belirtmiş, "Bu tür korkunç nefretin Amerika'da yeri yok. Temel değerlerimize karşı çıkıyor." ifadesini kullanmıştı.

Biden, Amerikalıların bir araya gelerek İslamofobi ve her türlü nefrete karşı çıkması gerektiğinin altını çizerek, başta 6 yaşında öldürülen çocuğun ailesine olmak üzere tüm Filistin, Arap ve Müslüman Amerikan toplumuna taziyelerini aktarmıştı.

Adalet Bakanı Merrick B. Garland, olayla ilgili federal nefret suçları soruşturması başlattıklarını açıklamıştı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar