ABD'den Kamışlı açıklaması: IŞİD liderleri öldürüldü

ABD'den Kamışlı açıklaması: IŞİD liderleri öldürüldü
Yayınlanma:
A+ A-
ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, Suriye'nin Kamışlı kentinin güneyinde, Şam yönetiminin kontrolünde bulunan Moluk Saray köyündeki saldırı hakkında açıklama yaptı: Silah ve militan kaçakçılığından sorumlu IŞİD yetkilisi Rakkan Vahid el-Şammri öldürüldü.

Artı Gerçek - ABD ordusu, Suriye'nin Kamışlı kentinde Şam yönetiminin kontrolünde bulunan bir köye dün düzenlenen operasyon hakkında açıklama yaptı. Buna göre, dün iki ayrı noktada düzenlenen operasyonda üst düzey IŞİD liderleri öldürüldü.

ABD dün, Haseke vilayetinin Kamışlı kentinin 17 kilometre güneyinde, Suriye ordusunun kontrolünde bulunan Moluk Saray köyüne helikopterlerle hava birlikleri indirerek operasyon düzenlemişti. Amerikan ordusu daha önce İdlib'de ve IŞİD'in kontrolündeki bölgelerde operasyonlar düzenlemiş olsa da, bu adım Şam'ın kontrolündeki bir noktada atılması nedeniyle bir ilk teşkil ediyordu.

Kaynaklar bir IŞİD üyesinin hedef alındığını belirtirken, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'ndan (CENTCOM) resmi açıklama geldi. Buna göre, dün Kamışlı yakınlarında helikopterle düzenlenen hava saldırısında, IŞİD'in "silah ve militan kaçakçılığından sorumlu" liderlerinden Rakkan Vahid el-Şammri öldürüldü ve bir yardımcısı yaralandı. Operasyonda Şammri'nin iki yardımcısı da gözaltına alındı.

CENTCOM’dan yapılan ikinci bir açıklamada da, dün saat 18.32'de 'Suriye'nin kuzeyinde' düzenlenen hava saldırılarında iki IŞİD üyesinin öldürüldüğü belirtildi. Bu saldırının tam olarak nerede düzenlendiği açıklanmazken, IŞİD'in 'vali yardımcısı' sıfatını taşıtan Abu-Hashum al-Umawi ve onunla bağlantılı başka bir üst düzey IŞİD yetkilisinin öldürüldüğü bilgisi verildi.

Reuters'a isim vermeden konuşan bir güvenlik kaynağı, Kamışlı'da düzenlenen saldırıda öldürülen Şammri'nin, IŞİD'in uyuyan hücrelerini koordine etmekten sorumlu olduğunu söyledi.

Yerel bir kaynak ise köyde yaşayanların Şammri'nin gerçek kimliğini bilmediğini savunarak, "Herkes bir çoban olduğunu zannediyordu" dedi. Kaynak, köye helikopterle inen ABD askerlerinin aynı zamanda Suriye hükümetinin güvenlik güçlerinin kullandığı bir binaya baskın düzenleyerek burada birkaç kişiyi gözaltına aldığını öne sürdü. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar