ABD'den yeni hamle: Ukrayna'ya daha uzun menzilli silahlar gönderilecek

ABD'den yeni hamle: Ukrayna'ya daha uzun menzilli silahlar gönderilecek
Yayınlanma:
A+ A-
Amerikan yönetimi, Ukrayna'daki savaşı Rusya'nın aleyhine çevirmek için bastırıyor. Ukrayna ordusuna tank gönderilmesi kararının ardından, daha uzun menzilli silahların da tedarik edileceği öne sürüldü.

Artı Gerçek - Batılı ülkelerin Ukrayna'ya tank gönderme kararının ardından, ABD'nin savaşın seyrini değiştirme amacıyla yeni bir hamleye daha hazırlandığı belirtiliyor. İddiaya göre Amerikan yönetimi, Ukrayna ordusuna daha uzun menzilli silahlar gönderecek.

Reuters ajansına konuşan iki ABD'li yetkili, bu hafta içinde açıklanması planlanan 2 milyar dolarlık yeni askeri yardım paketinde, 150 kilometrelik menzili bulunan 'Karadan Fırlatılan Küçük Çaplı Bomba' (GLSDB) adlı silahların da yer alacağını söyledi. Amerikan firması Boeing tarafından üretilen bu silahlar, Ukrayna ordusunun hava menzili kapasitesini yaklaşık iki katına çıkaracak.

Ukrayna ordusuna geçen yaz temin edilen HIMARS sistemlerinin fırlattığı füzelerin menzili 80 kilometreydi. 150 kilometre menzilli yeni silahlar ise Ukrayna ordusunun, Kırım Yarımadası'nın büyük çoğunluğu dışında, Rusya tarafından işgal edilen tüm bölgelerini menzili dahiline alması anlamına geliyor.

UKRAYNA: UZUN MENZİLLİ FÜZE VE SAVAŞ UÇAĞI İÇİN GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin kıdemli danışmanı Mihaylo Podolyak, daha uzun menzilli füzeler için görüşmelerin sürdüğünü söyledi. Podolyak, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "savaşın her aşamasının farklı silahlar gerektirdiğini" belirterek, Rusya'nın kontrol ettiği bölgelerdeki varlığını zayıflatmak adına "uzun menzilli füze ve savaş uçağı tedariki için görüşmelerin devam ettiğini" açıkladı.

KREMLİN: UZUN MENZİLLİ FÜZELER SONUCU DEĞİŞTİRMEZ

Rusya ise uzun menzilli füze haberlerine temkinli yaklaştı. Kremlim sözcüsü Dimitri Peskov, Ukrayna’ya uzun menzilli silahları da içeren yeni bir yardım paketinin gönderilmesinin "Rusya’yı hedeflerinden vazgeçirmeyeceğini ve bu durumun sadece gerilimi tırmandıracağını" söyledi.

Peskov, günlük basın toplantısında gelen bir soruya yanıtında, "Bu gerilimin seviyesini doğrudan artırır, bunu görüyoruz. Bu durum çabalarımızı artırmamızı gerektirebilir fakat olayların gidişatını değiştirmez, özel askeri operasyon devam edecektir” dedi.

TANK İMHA EDENLERE ÖDÜL KREMLİN'İ MEMNUN ETTİ

Öte yandan, Rusya'da bir şirketin Ukrayna'ya Batılı ülkelerden gönderilecek tankları 'imha eden ya da ele geçiren' ilk askere beş milyon ruble (72 bin dolar- yaklaşık 1 milyon 354 bin TL), tanklara yapılacak her saldırıya da 500 bin ruble ödül vereceğini duyurması Kremlin'de memnuniyetle karşılandı. Peskov, Rus birliklerinin Ukrayna'ya teslim edilen tüm Batılı tankları "yakacağını" belirterek "ödüllerin Rus askerleri için ekstra bir teşvik olduğunu" belirtti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar